| Eduard184 a întrebat:

Salut,am un Huawei y6p, după 5-10min de uitat pe tiktok incepe ușor să se vada casuta si butonul de plus pe display. De ce face burn că ecranul este IPS nu OLED.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este burn in este image persistence sau image retention si se intampla deoarece fiind expuse foarte mult la un voltaj continu de intensitate mai mare cristalele lichide revin foarte greu la starea neutra. Nu este la fel de grav ca burn in-ul si de obicei este temporar.

| Eduard184 explică (pentru anonim_4396):

Da am observat ca dupa 10min nu se mai vede nimic, dar nu afecteaza cu nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eduard184):

Pe termen lung(foarte lung) poate ca afecteaza dar asta face parte din durata de viata a display-ului. Pana sa creeze probleme permanente probabil nu vei mai avea acel smartphone, asta daca vor aparea asfel de probleme.

| Eduard184 explică (pentru anonim_4396):

Nu îl țin mult, sper. Vreau din nou Samsung am avut un a20e dar l-am spart rau inca merge dar bateria tine o ora jumatate, am schimbat 3 baterii 2 originale si una fake... Poveste lunga mai ales cu experienta de cu bateria fake. Nu stiu cum am reusit sa pun prea multa forta pe display intr-un colt si i-am facut o pata mai gri dar na m-a servit o gramada de timp si l-am facut si din 2 telefoane.