| vladlove123 a întrebat:

cum sunt temperaturile acestea la un laptop fujitsu siemens v6555 de un an jumatate cumparat?
gpu:71 grade
hdd:41 grade
temp 1:69 grade
core0:57 grade
core1:57 grade
tongueS procesor intel core 2 duo, 2 gb ram, windows 7 professional.

Răspuns Câştigător
| rigo23 a răspuns:

E putin cam caldut sincer, gpu e cald, hdd e ok, temp 1 e cam sus, si ambele coruri la fel cam sus. ai putea cumpara un cooler care sufla spre laptop stau sa il ti pe ceva mai inalt sa lasi parte de sub el in aer sa se mai raceasca. intrebarea e daca asa e in full load sau doar in idle?

| vladlove123 explică (pentru rigo23):

nu in idle...de exemplu acum am 3 pagini de google chrome, winamp, yahoo messenger. si sunt aceleasi? am uitat sa precizez ca trei dintre piciorusele laptopului de dedesubt nu le mai am ca le-am deslipit in timp, iar laptopul este cam jos, crezi ca din cauza asta se incalzeste asa?

9 răspunsuri:
| rigo23 a răspuns:

Cumpara un stand cu ventilatoare pentru el e singura solutie daca mai urca prima care cade e gpu pur si simplu ti-se va bloca laptopul si se va restarta si dupa cum sunt laptopurile cu placile video integrate daca ea se arde amin cu laptopul pentru ca automat ai ars pe placa de baza. Aceasi sugestie o am si eu ca ombladon, dar sa bata spre laptop.

| vladlove123 explică (pentru rigo23):

Dar eu nu cred ca placa video este intergrata deoarece laptopul are placa video de 1552 de mb nVIDIA. Laptopul nu se blocheaza deloc, nu e zgomotos, si oricum o sa imi iau un stand cu ventilatoare

| rigo23 a răspuns:

Placile la laptopuri sunt integrate adica sunt legate de placa de baza nu ai sa vezi la laptopuri placi ca la pc, sunt foarte foarte putine laptopuri care suporta schimbarea unei placi video e o diferenta cand spui integrat la pc care e direct pe placa de baza si alta cand spui placa de baza de la laptop are tot pentru ca pur si simplu nu exista loc pentru o asemenea placa sa existe, gandeste-te la laptopurile foarte foarte mici si subtiri, abia exista tehnologia pentru 2 gb gpu pentru pc-uri si sunt niste placi enorme, pentru ca asemenea placi separate sa existe pe placa de baza adica sa le poti scoate mai asteapta vreo 7, 8 ani.

| vladlove123 explică (pentru rigo23):

Dar vrei sa spui ca placa de la laptop e slaba la 1552 mb?

| rigo23 a răspuns:

Nu am zis ca e slaba am zis ca e integrata, e lipita pe placa de baza despre asta era discutia. ca sa o poti scoate de pe placa de baza din portul pci sau pci- express exact cum faci la un pc normal, la laptop nu ai ce scoate daca s-a ars salut.

| vladlove123 explică (pentru rigo23):

Ok merci mult pentru ajutor, dar e buna placa aceea de 1552 mb pentru jocuri gen nfs most wanted? sau e prea slaba

| rigo23 a răspuns:

Nu stiu ce model, degeaba e 1555mb dar daca are atat eu zic ca e ok incearca si vezi cum se comporta