| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu nu descarc nimic de pe internet si nu intru pe siteuri aiurea, decat youtube, facebook, google. pot sa am virusi pe laptop? Adica intra virusii asa in laptop?. Funda happy.

Răspuns Câştigător
| Darcos a răspuns:

Salut!

Nu ai cum sa ai virusi daca nu descarci nimic si umblii decat pe facebook, youtube si google[Acestea sunt cele mai sigure site-uri(Au miliarde de utilizatori)

Virusii vin de la site-urile pe care ubli...In prezent acestea 3 sunt foarte sigure si nu ai cum sa iei virusi de la aplicatiile lor.

Sper ca te-am ajutat! Bye

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Viruși există pe net.
Ca să nu ai parte de viruși nu trebuie să folosești când navighezi pe net un sistem de operare din grupa Windows ci un Linux sau dacă ai calculator de la firma Apple sistemul lor de operare.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Apple_Inc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Inc.

| afrodita3333 a răspuns:

Pai de ex poti lua virusi si de la o reclama din aceea care te trimite fara sa vrei in alta pagina...si nu cred ca doar pentru atat folosesti tu pc-ul.

| Mafia4ever a răspuns:

Depinde...winking

| thecakeisalie a răspuns:

O sa fie bine daca nu faci de astea. Daca ai windows 7 cu firewall si windows defender activat, nu ai ce sa patesti. Daca mai ai si un antivirus pe deasupra, sistemul tau e impenetrabil laughing.
Bafta!

| Alion a răspuns:

Da virusii pot intra si fara sa descarci tu ceva. chiar si prin simplele update-uri ale programelor pot intra virusi pe calculator, dar nu sunt asa puternici incat sa-ti darame sistemul. cei mai rai virusi sunt cei pe care ii descarci din surse necunoscute ( site-uri fara rating = asta daca folosesti google chrome ). oricum cel mai sigur este sa iti iei un antivirus gratuit, si nu ai de ce sa iti faci probleme. bafta! funda?

| Darcos a răspuns (pentru Alion):

Ea a zis ca foloseste numai cele 3 site-uri si ca sa stii aceste 3 site-uri au antivirusi foarte buni...
Eu am citit intr-un articol[Era logic ca trebuie sa aiba antivirus; dar oricum]

| PierdutăInVise a răspuns:

Nu ti se intampla nimic.N-o sa ai nici un virus.
Funda?

| iuliangaidau2000 a răspuns:

Nu o sa ai nici un virus, deoarece nu descarci nimic. Funda? big grinbig grin