| Radu_7899 a întrebat:

De 2 ore am ajuns acasa din Italia, cand dau sa pornesc calculatorul observ ca imaginea este putin mai rosiatica, o nuanta mai ciudata, si mai mari (pictogramele), marimea ecranului e tot aia 1280x1024, mi-a zis tata ca inainte imaginea era alb-negru!
Vreau sa stiu daca e din cauza LCD-ului(il am de vreo 6-7 ani)!

5 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Ar putea fi din cauza cooler-ului placii video, care fie e prea plin de praf, fie mai are nevoie de niste pasta termoconductoare, fie amandoua.

Nu cred ca LCD-ul e de vina, dar ce stiu eu? big grin
Sanatate!

| Radu_7899 explică (pentru GregHouse):

Placa video e un HD6850 luat de 2 saptamanistraight face, crezi ca e posibil sa aiba deja probleme?

| GregHouse a răspuns (pentru Radu_7899):

Mereu am zis ca, in materie de calculatoare, probleme iti fac lucrurile prea vechi si prea noi. Poate nu a fost bine pusa placa. Poate coolerul nu face fata si ar trebui sa-l schimbi; poti incerca si varianta cu pasta termoconductoare intre cooler si placa.
In orice caz, e problema de hardware. Mai intereseaza-te si pe net care-i faza, poate au mai avut si altii. Ar putea fi o problema specifica placii acesteia. Nu stiu ce sa zic.

| Radu_7899 explică (pentru GregHouse):

Cu coolerul nu vad care ar fi problema, de cand am luat placa m-am jucat 2-3 zile la rand in gaming cu cerinte full, nicio problema, nu vad de ce sa se fii intamplat acum cand taicameo statea pe calculator 1 ora pe zi si citea 2-3 ziare, daca nu era bine pusa placa video cum de m-am jucat atata timp si nu dadea niciun semn de probleme?

| valentin_2861 a răspuns:

Pai e monitor? daca e monitor ar putea fi pc-ul imprafuit,la mine o data nu se mai vedea nimic dar dupa ce am curatat calculatorul(in interior)si daca e tv si la pc se vede asa si la antena, dolce, digi etc se vede bine e de la pc, daca se vede la amandoua la fel atunci e monitorul, cu rezolutia.......Are un sidiu? daca are baga-l in pc alege modelul de lcd(este pe factura de unde la-i cumparat)si asteapta, apoi dai prorietati la ecran apoi este selectata acolo min de rezolutie si max.(selectezi ce rezolutie vrei)