| Bobby711 a întrebat:

de 2 zile am o problema cu conexiunea la net scriu user-ul si parola si se conecteaza fara probleme dar cand intru in google chrome sau internet explorer imi zice ca nu se poate conecta la proxy. Chiar daca imi arata ca am acces la internet nu pot folosi alte programe ce necesita internet ca de ex Yahoo messenger sau altele deci nu este o problema cu browserul am incercat si sa folosesc unserver proxi pentru conexiunea Lan si nu merge. Eu cred ca e o problema de la ei dar am vrut sa am si parerea altor persoane inainte sa fac scandal.

Răspuns Câştigător
| ChrystianSandu a răspuns:

Torrent-ul foloseste o retea prin care tu oferi posibilitatea de descărcare al altei persoane, practic de pe PC-ul tau se transfera jocul. (de aia Tpb-ul nu poate să fie inchis). Oricum, descrierea pe care o dai tu este foarte încurcată. Descarcă rescue cd (BitDefender sau altele) si porneste laptop-ul in Boot Select mode si incearca sa vezi daca atunci ai conexiune. Daca da, problema este de la Windows daca nu, mergi la reparat.

12 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Win.7:
start > panou de control > retea si internet > optiuni internet > sus butonul conexiuni > setari (butonul 5 pe verticala) > sa nu ai nici o casuta bifata. Daca ai debifeaza.

| Bobby711 explică (pentru Nelu62):

Am incercat si asta si nu merge pe pc merge si am aceleasi setari ca pe laptop unele programe spun clar ca nu este conexiune la net pe cand inca mai pot descarca unto rent neterminat

| Nelu62 a răspuns:

Bifează opţiunile dorite (dacă intuieşti unde ar fi problema), în caz contrar selectează toate opţiunile disponibile din cadrul aplicaţiei:
http://www.programecalculator.ro/......et-repair/

| ChrystianSandu a răspuns:

Proxy server este gazda (si server-ul), deci problema intervine de undeva la conexiunea ta de internet. Adica conexiunea ta de internet este blocata de ceva / indisponibila. Daca aveai internet, trebuia sa apara: Serviciu DNS indisponibil. Eu zic sa verifi setariile de la FireWall, si daca sunt OK, atunci poti da un telefon.

| Bobby711 explică (pentru ChrystianSandu):

Pai am verificat si la firewall si totul imi pare ok dar acum vin cu noutati eu am pc si laptop ei problema e pe laptop la pc merge fara probleme ceea ce mi se pare ciudat si inca o chiestie dubioasa este ca am avut untore nt neterminat si pare sa se descarce in continuare.Am hitman pro pe laptop si face o scanare de fiecare data cand pornesc laptopul dar pentru asta necesita o conexiune la net si bine inteles ca nu primeste chiar daca descarca fisiere daca mai ai idei sunt gata sa le urmez ca pe mine m a zapacit treaba asta O_o

| Bobby711 explică (pentru ChrystianSandu):

Pai probabil ca il duc la cineva sa ii dea de cap ca pe mine m a zapacit destul sau ii cumpar un router pana la urma multumesc pentru ajutor happy

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Bobby711):

Torrent-ul foloseste o retea prin care tu oferi posibilitatea de descărcare al altei persoane, practic de pe PC-ul tau se transfera jocul. (de aia Tpb-ul nu poate să fie inchis). Oricum, descrierea pe care o dai tu este foarte încurcată. Descarcă rescue cd (BitDefender sau altele) si porneste laptop-ul in Boot Select mode si incearca sa vezi daca atunci ai conexiune. Daca da, problema este de la Windows daca nu, mergi la reparat.

| unromantraditional a răspuns:

Salut! La fel am patit si eu. Uita-te la ora si data daca sunt setate bine, e probabil sa-ti fie in urma data, asta insemnand ca, practic, pc-ul tau nu e sincronizat cu programele pe care vrei sa le folosesti. De exemplu, daca s-a actualizat o versiune noua de Google Chrome din 2014 iar pc-ul tau e setat pe 2009, e clar ca nu merge. De vina e bateria de la placa de baza, care poate fi schimbata, costa cam 5 lei. E o baterie asemanatoare cu o baterie de ceas, doar ca mai mare. Incearca sa setezi bine data si ora, si da-i un reset, sa vezi daca raman setate bine, daca nu, schimba bateria happy

| Bobby711 explică (pentru unromantraditional):

Nu e asta problema o am pe laptop si de abia l am cumparat de1 luna dar interesanta teorie e bine de stiut

| unromantraditional a răspuns (pentru Bobby711):

Nu e o teorie, e ceva concret, asa am patit eu si s-a rezolvat cu bateria, merita sa incerciwinking

| ChrystianSandu a răspuns (pentru unromantraditional):

Ora si data? Aia este certificatul site-ului. Ce legatura are ora si data daca nu se poate conecta la server?!?!?!

| unromantraditional a răspuns (pentru ChrystianSandu):

Fii atent, el a zis ca nu se poate conecta de exemplu la un site folosing un browser, la fel si pe yahoo messenger. De ce? Pentru ca versiunea actuala de yahoo messenger sau google, sau ma rog...altele, sunt din 2014, daca pc-ul lui, e setat pe 2005, nu apare o eroare? Adica e ca si cum mintea ta ar fi de 20 de ani dar tu ai 11, la om se poate ca mintea sa fie mai avansata chiar daca ai o varsta mica, dar la calculatoare nu. Chiar daca o versiune a unui browser sau program ce necesita net actualizata pe 7 sept 2014 ora 20:30, iar pc-ul tau e setat pe aceeasi data dar la 19:30 nu va merge, pentru ca apare ''nepotrivirea'' asta. Poti folosi programe vechi, dar nu programe practic ''mai noi decat pc-ul tau''.

| ChrystianSandu a răspuns (pentru unromantraditional):

Poftim?!? Omule acolo intervine certificatul de securitate si SSL, ce dracu zici tu cu mintea si altele?!? Numai Browser-ele blochează acest certificat care apare expirat. Nu iți mai explic pentru ca imi obosesc degeaba tastatura, fa bine si mai citește despre OpenSSL si certificatul de securitate.