| Paraschiv_Vlad_1990 a întrebat:

De ce as avea nevoie pentru a schimba sistemul de operare al PC-ului meu de pe 32bit pe 64bit? Si cam cat ar putea costa? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie intai sa stii daca procesorul tau suporta informatii pe 64 bit. Apoi trebuie sa stim ce sistem de operare vrei sa pui si daca vrei sa-l cumperi. Altfel, poti pune Linux, Ubuntu, etc si sunt gratuite.

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru Salontanul):

Am 3 intrebari:
1.Care dintre cele gratuite este cel mai bun?
2.La specs-urile (4Gb RAM, procesor Intel(R) Pentium(R) CPU G3220 @ 3.00 GHz) imi merge?
3.Pot sa il schimb fara sa imi resetez PC-ul?

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru Salontanul):

Am 3 intrebari:
1.Care dintre cele gratuite este cel mai bun?
2. Imi merge la specs-urile astea:4Gb RAM si procesor Intel(R) Pentium(R) G3220 3.00 GHz?
3.Il pot schimba fara resetarea calculatorului?

| Salontanul a răspuns (pentru Paraschiv_Vlad_1990):

Linux Mint Mate pe 64 bit pentru ca procesorul tau recunoaste insytructiunile pe 64 bit. Altii zic ca Ubuntu este mai bun. Instalarea se face in cateva minute, deci poti sa le incerci pe amandoua, pe rand sa vezi care ti se potriveste. Memoria iti ajunge pentru ca astea nu sunt la fel de pretentioase ca Windowsul.
Nu inteleg ce-i cu resetarea calculatorului? E un termen care nu se foloseste prea des. Resetarea se face apasand tastele Ctrl+Alt+Delete (Del). Nu vad de ce ai face-o!? Sau poate ai vrut sa te referi la altceva?

| Paraschiv_Vlad_1990 explică (pentru Salontanul):

Da adica la stergerea tuturor datelor din PC ca si atunci cand reinstalezi windowsul. Asa ca se intampla asta si cand schimb sistemul de operare?

| Salontanul a răspuns (pentru Paraschiv_Vlad_1990):

Se poate instala Linux in dual boot cu Windowsul dar si pe "curat" prin stergerea Windows-ului. Ca si la Ubuntu: http://ubuntu.ro/participa/documentatie/instalare/dual-boot/
Si Ubuntu e tot un fel de Linux.

7 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

"De ce as avea nevoie pentru a schimba sistemul de operare al PC-ului" de windows pe 64bit, gratuit este piratat, cu bani costa 500lei windows 10 si 750lei windows 7. "Si cam cat ar putea costa? " daca pui tu nu costa nimic, daca pune cineva vreo 50/100 lei.

| rstar2 a răspuns:

Costa 1 leu. Te duci cumperi un DVD de 4.7gb ( acum depinde si cat costa la mine e 1 leu unul ) si intri pe youtube, descarci windowsul il pui pe cd si il faci si il instalezi dai format la partitii si il instalezi sper ca te-a majutat k?