| Daniel_Arhip_1998 a întrebat:

De curand mi-am instalat windows xp SP3 si nu imi merge netul, am modem Huawei HG655b de la RomTelecom.Ce trebuie sa fac sa instalez vreun driver?

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Inainte de a configura modemul(routerul)cu datele de la romtelecom(asta se face cu ajutorul unui consultant din cadrul aceleiasi companii); trebuie sainstalezi driverul placii de retea in computer.pentru a face asta, mergi pe situl producatorului computerului tau si descarca driverul de retea.denumirea este ceva de genul:realteck ethernet, nu stiu exact.
muta-l pe un stick apoi in pc-ul cu pricina siapoi instaleaza-l. daca nu stii cum, cauta info pe net.sunt o sumedenie de tutoriale.

| Daniel_Arhip_1998 explică (pentru supermdmario):

Multumesc chiar a functionat

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci setarile pe care le ai in contractul cu RomTelecom.

| Daniel_Arhip_1998 explică (pentru anonim_4396):

Da dar nu ma lasa nici sa intru pe pagina lor ca sa fac setarile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel_Arhip_1998):

Care pagina a lor? Daca ai IP fix trebuie sa-l introduci in setarile placii de retea iar daca ai PPoe rebuie sa creezi o conexiune PPoe cu userul si parola de la ROMTELECOM.

| Daniel_Arhip_1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai pagina lor este 192.168.1.1