| trocki1238238409238409 a întrebat:

SALUT TPU! Deci vreau sa va spun ca sunt distrus si am nevoie de niste sfaturi sau idei, cum as putea trece peste problema mea. Este o problema veche ce ma macina de foarte mult timp si pur si simplu nu stiu ce sa fac. Deci am vazut ca exista extrem de multe canale de Youtube care reusesc sa faca foarte multi bani, fara sa faca mare lucru. Pur si simplu si eu am vrut sa ma apuc dar nu imi vine nicio idee cu ce as putea sa fac canalul. Tin sa mentionez ca vreau sa deschid mai multe canale pentru mai multe surse de venit, dar nu am nicio idee, despre ce ar trebui sa fac. Tinand cont ca anul acesata am si bacul, as vrea ceva tip de content ce e usor de facut si care sa prinda. Deci chiar sunt disperat si nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Si inca ceva, intiatorule: nu vei fenta viata si nu vei face nici o mare smecherie cu abordarea asta. Dimpotriva, te vei fenta pe tine si te vei irosi, pierzand sanse si oportunitati, cand vin la vremea lor (ca dupa aia nu mai vin). E vorba romanului, "iti furi caciula". Focuseaza-te pe tine, pe valoarea ta intrinseca, pe ceea ce esti si vrei sa devii, pe ceea ce stii sa faci, nu doar pe combinatii de easy money. Invata, asculta, citeste, uita-te la filme, la tutoriale. Fa-ti noi deprinderi, relationeaza, acumuleaza experienta, invata o limba straina (dar in primul rand sa-ti extinzi si cizelezi limba materna). Vei vrea sa fii tata, cap de familie...Ce baza o sa aiba mama copiiilor tai in tine? Sau ei, copiii, cum vor conta pe tine, cum te vor privi, ce vor avea de invatat de la tine, cum ii pregatesti pentru a-si lua zborul cand le-o fi vremea? Apoi, daca vine dracului un razboi, muriti cu totii de foame. Daca ar fi reusit rusii sa ne invadeze si ne taiau Youtube si toate balariile astea, ramaneati in curu' gol si va uitati la stele, ca nu ati fi stiut sa faceti nimic. Pune mana de invata ceva sa fie al tau, sa stii sa faci chiar si in chiloti daca ai ramane, deposedat de toate bunurile si mijloacele externe.
Nu te cert, doar ma enervez ca se duce dracu' tot...

10 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Prima data bacul pe urma poti sa faci canalul de Youtube zic eu...

| Hammurabi a răspuns:

Vrei ca cineva de pe site-ul ăsta să te învețe pe tine și să-ți dea idei cum să faci bani pe YouTube? laughing
Pe bune?

| johnnny123 a răspuns:

Când ai spus că "ești distrus și ai o problemă veche care te macină de mult timp" mă gândeam că suferi de vreo boală devastatoare.

De fapt tu ești doar distrus că nu poți să faci bani din nimic.

Nivelul de compasiune pentru tine mi-a scăzut de la 100 la 0.

| Lioana a răspuns:

Cred ca e mai usor sa faci bani angajandu-te undeva decat din Youtube. Ca sa atragi atentia oamenilor si sa ai vizualizari multe, trebuie sa fii original, plin de idei, sarmant, si sa te dedici trup si suflet acestei cauze.

| Furnicuta000 a răspuns:

Fara promovare nu ajungi nicaieri. Degeaba iti faci canale daca nu le promovezi. Si cel mai mult se vand clipurile pentru copii. Asta pentru ca sunt milioane de copii care stau numai cu nasul in telefon si se uita pe Youtube. Iar copiii vor in primul rand clipuri ff colorate, cu o calitate a imaginii excelenta, cu muzica pe fundal, cu ceva care sa le atraga atentia, de ex slime-uri sau vazusem eu un canal in care cineva se filma cum desface oua kinder si avea foarte multe vizualizari

| SharpEagle a răspuns:

Ia-ti bacul, fa-ti o profesie, o meserie si angajeaza-te. Toti vreti easy money, toti vreti sa va faceti "content creators" si "influencers"...Tu ai impresia ca e asa usor de tinut si crescut un canal? Zici "fara sa fac mare lucru"....Nu intelegi nimic!
E multa munca, editare, creatie, colaborari, idei peste idei. Putini sunt aia care acum fac "easy money" din Youtube. Abia de la un nivel incolo, dupa ce au crescut si isi permit sa angajeze pe altii.
Voi aveti impresia ca daca o arzi frunza-n vant, fara pic de cultura generala, idei, creativitate, pac, iti vine ideea sa o pui de un canal YT si gata, te-ai scos?
Nu doar tu ai "problema" asta, ci sunteti cu sutele de mii, cu milioanele. Get a job 1st, fa-ti o profesie, munceste ceva in viata asta...

| KR0N5TADT a răspuns:

Voi, ăștia disperați și distruși, sunteți ratați din start. Cred că aveți eșecul în ADN. Mai ai puțin și ne întrebi cum să faci să primești totul mocca.
[facepalm]

| Silviullet a răspuns:

Daca ar fi asa usor, ar face toata lumea.
Daca nu stii cu ce sa faci 1 canal, de ce ai vrea mai multe?
Mai multe canale cu content usor care sa prinda ca nu ai timp, de unde atata bucurie?
Tu crezi ca ce fac ei e usor? Ce pare sa fie facut la bascaleala necesita ore intregi(pentru ceva simplu) pana la zile /luni
Cu gandul de a porni a face bani pe Youtube, vei eșua.

| SharpEagle a răspuns (pentru Silviullet):

"Cu gandul de a porni a face bani pe Youtube, vei eșua."
As merge chiar mai general si as spune ca: daca in ceea ce faci pui banul pe primul loc, cu siguranta ca vei esua la un moment dat!
Chiar daca nu esuezi la bani, esuezi la relatii, la familie, prieteni, fericire samd. Nu banul trebuie sa fie zeul atotputernic, ci dorinta de a aduce plus valoare, dorinta de a lasa ceva in urma, de a darui oamenilor, de a te dedica unei idei, unei pasiuni. Daca pleci mai intai cu una din aceste "motoare", atunci banii vin de la sine, la meniu, inclusi.
De asta avem generatii proaspete ratate din fasa! Ca nu au nici un fel de fundatie morala, nici un fel de repere ori ierarhie valorica. Banul, banul, banul si frechete-as. Atata viseaza....Debusolati by design.