| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU,e vreo problema daca se inghesuie mufele usb in spatele unitatii? gen cum e la tastaturile si mousurile de gaming mufele sunt mai groase si se mai inghesuie intre ele, se pot deteriora porturile usb?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Conecteaza doar ce e musai sa conectezi. Incearca sa nu stea mufele fortate.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-ai exprimat extraordinar. Daca te referi la faptul ca unele mufe sunt supradimensionate si vor impinge in cele din porturile alturate, asta desigur ca in timp va duce la deteriorarea tuturor porturilor implicate. Cel mai frumos e sa iei un hub USB si cu asta ai rezolvat problema.

| xGamerZ212 explică (pentru GabiDumitrescu):

Reparatia acestora e costisitoare? adica e greu de facut?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xGamerZ212):

Depinde de la caz la caz. Cel mai bine e sa nu ajungi la asa ceva, pentru ca trebuie scoasa placa de baza ca sa le repari. Cel mai simplu e sa iei frumos un hub USB si gata, daca chiar nu iti ajung porturile din spate/fata carcasa ca sa iti infingi toate device-urile. Uite frumos, cu suport pentru telefon/tableta - https://www.emag.ro/......DCXFWRBBM/
P.S. Daca nu e graba, gasesti huburi Orico pe aliexpress la preturi excelente. Eu am unul 4XUSB 3.0 pe care l-am luat cu vreo 25 RON sau pe-acolo. Imi suporta inclusiv sa alimenteze hard extern de 2.5 cu alimentare pe USB.

| xGamerZ212 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok,dar pana atunci, le las asa sa-si faca damblaua=)

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cablurile sunt trase fortat lateral, atunci este posibil.
Cel mai bine este sa legi toate cablurile laolalta la cca. 15-30 cm de la mufe. Legarea se poate face cu sarma invelita in plastic, folosit pentru legarea cablurilor sau in gradinarit (pentru legarea florilor).
Cablurile se vor lasa cu o usoara buclare intre legatura si mufele USB, pentru a asigurare o plaja de miscare.

| xGamerZ212 explică (pentru Bula):

Nu,zic doar daca sunt inghesuite.nu trase, gen mufe supradimensionate care se imping reciproc.

| Bizon95 a răspuns:

Cumpara un USB hub si o sa ai mai multe gauri USB

Bula
| Bula a răspuns (pentru xGamerZ212):

In acele cazuri eu folosesc cablu de prelungire sau alta mufa libera, tocmai sa nu se forteze mecanic.
Solutia cu HUB nu totdeauna este buna, doar daca dispozitivele conectate nu folosesc in total mai mult de cca. 200mA (altfel tensiunea poate scadea prea mult si unele dispozitive conectate sa nu mai functioneze).