| yAdrian a întrebat:

Este vreo problema daca folosesc alta memorie RAM ( acelasi DDR ) dar alta frecventa la un calculator? Am o memorie la care nu ii stiu Mhz, ca nu scrie si nici nu stiu cum sa aflu. Ceva idei? Sfaturi?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca PC-ul functioneaza asa (alea mai vechi nu merg cu frecvente diferite) nu vei avea probleme doar ca va merge cu frecventa cea mai mica. Atentie! Daca nu intra usor in slot, nu forta.

| K0sti a răspuns:

Memoria aia are o eticheta pe ea! Ai Google, foloseste-l!

| Sellak a răspuns (pentru K0sti):

A spus ca nu scrie pe ea, deci probabil ca nu mai are nici o eticheta...

| K0sti a răspuns (pentru Sellak):

Ma indoiesc! Nu scrie frecventa, asta e adevarat, dar eticheta cu modelul mai mult ca sigura are, sau un part number!

| Sellak a răspuns (pentru K0sti):

Nu e obligatoriu, mai ales la placutele vechi. alea nu au decat o eticheta de hartie pe care o poti dezlipii foarte usor, si daca nu mai are aia, nu scrie nimic pe ea. Singura sansa sa-si dea seama ce frecventa are memoria aia e sa faca cum i-am spus eu.

| Sellak a răspuns:

Deci;
1. Nu-l asculta pe Salontanul ca de obicei raspunde doar sa se afle in treaba si sa faca raspunsuri ca sa fie pe primul loc, chiar daca vorbeste numai prostii.
2. Daca iti bagi 2 placute de RAM in PC, de frecvente diferite, una din ele o sa se arda. Ca sa afli ce frecventa are placuta aia la care ai zis ca nu sti, o scoti pe cealalta, o bagi pe asta, si iti downloadezi CPUZ de pe Google. Daca e la aceeasi frecventa le poti folosi pe ambele linistit, daca frecventa difera iti recomand sa o folosesti pe cea cu memorie mai mare.

| yAdrian explică (pentru Sellak):

Salut! Multumesc pentru raspuns. Am luat si CPUZ, dar nu am vazut frecventa. Am reusit, in schimb, sa o gasesc cu aida64 -> 2G-800(400Mhz), 2x 400 cred ca sunt.
Am doar o placuta ca restul sloturilor le-am stricat laughing
Cand il pornesc si apasa pe TAB, imi arata ( pe langa alte informatii ) : "Single Channel, DRAM Clocking = 533 Mhz.
Ai vreo idee despre ei? Daca folosesc cu alta frecventa?
Si inca ceva, de dimineata cand l-am pornit, l-am lovit din greseala si dupa ce i-am dat restart a dat blue-screen. L-am fortat putin ieri, dar nu a dat. Banuiesc ca e de la lovitura aia.