| Ronn09 a întrebat:

Eu am 1 smartphone si o tableta si as vrea sa pot accesa Wifi`ul dar nu am router si in apropiere de mine nu are nimeni.Eu am un router care mi l-au instalat cei de la RDS : Huawei EchoLife HG865 care curios daca il scot din priza nu mai am semnal la televizor thinking Cum as putea sa pun un router Wifi la el? Am unul D-LInk DIR-615 dar nu mai am CD'ul de instalare... sad. Sau as putea sa ma conectez pe smartphone la PC si sa accesez internetul?

Răspuns Câştigător
| AxelBv a răspuns:

Routerele nu trebuie instalate. Se leaga la retea, te conectezi pe interfata de configurare (192.168.0.1) si configurezi ce ai nevoie.

| Ronn09 explică (pentru AxelBv):

Am incercat sa intru, dar nu merge. Zice:Oops! Google Chrome could not connect to 192.168.0.1.

3 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

D-link-ul il legi la PC direct. intri pe 192.168.0.1, il configurezi, dupa care legi modemul la portul WAN al routerului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu mai merge tv pentru ca ala nu e router ci e modem. In el intra fibra optica si ies diverse semnale precum tv, net, telefon. Tu ai nevoie de un router wireless care sa il pui la reteau de net. Si la router nu ai nevoie de cd de instalare