| Nallen a întrebat:

Eu cand vreau sa-mi instalez Windows XP imi spune ca nu poate continua instalarea deoarece nu gaseste driverele de hard-disk, cum fac sa nu le mai ceara? Ma puteti ajuta cumva? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Xp nu mai primeste actualizari.Credeam ca ai auzit asta.Recomand w7 sau w8.

| Nallen explică (pentru darrio2007):

Stiam asta, dar eu voiam windows xp big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Nallen):

Tu vrei dar nu iti va functiona cum trebuie.Si eu am avut xp dar de un an am trecut pe w7.Xp mergea greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wind XP nu recunoste default HDD pe sata. Ai mai multe posibilitati. Ori treci hdd din sata in ata, ori customizezi windows ul cu driverele penntru hdd tau ori renunti la XP

| Zaygon a răspuns:

Hai sa iti spun cum se face sa iti mearga.
1. Cauti o foarfeca prin casa, una de croitorie daca gasesti.
2. Te uiti si vezi care e cablul de internet.
3. Cand esti sigur care e internetu, ei frumos foarfeca si tai cablul.

Iti garantez ca dupa va merge sa poti pune XP-ul.

Si acum revenind, XP e mort de mult. Recomand 8/8.1 ca mananca mai putine resurse.

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru Zaygon):

Cum zici tulaughing) Dar nu o sa aiba aceleasi performante in jocuri daca baga 8/8. 1pro.XP-ul este recunoscut,, pentru jocuri,,. Daca vrei sa fie ok 8/8. 1pro eu recomand minim 1. 5gbram pe 32 si 2, 5-3gb ram pe 64bit...Deci cred ca iti dai seama..Mai mult wind 8/8. 1pro este pentru office... laughing

| Zaygon a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu stiu ce jocuri joci tu pe XP pe 32 biti. Nu sunt mare gamer, fratele meu se joaca mai mult si de obicei eu ii pun jocurile si majoritatea jocurilor noi cer sistem pe 64 biti. Iar win 7 mananca resurse in prostie.

| CinevaNou a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Xp e bun pentru jocuri antice gen mario, astea noi nici nu mai merg.

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru Zaygon):

Cum zici...dar cel mai tare win ar fi dupa mine win7 pe32 sau 64 bit...

| Zaygon a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

In ce sens e mai tare? Ti-am zis Win 8/8.1 mananca mai putine resurse ca 7. Pe win 8.1 sincronizare cu onedrive se face foarte simplu iar daca esti un utilizator de deviceuri multiple: pc, tableta, telefon iti este mult mai usor sa transferi documentele si alte fisere intre deviceuri. Jocurile merg foarte bine si pe 8.1(testat pe laptopul meu si pe a fratelui meu care e un gamer mai inrait) la fel si Sony vegas, after efects deci merge si pentru asta. Daca tie nu iti place interfata metro e problema ta dar e user friendly si usor de folosit. Si inca un avantaj pe win8/8.1 e storul de la windows de unde poti descarca o gramada de aplicatii(cel mai bine joci asphalt 8 pe laptop). Iar cu sistemele pe 32 de biti nu ai ce face cu ele daca ai mai mult de 2 GB RAM, ca un win pe 32 de biti nu recunoaste mai mult de 2, 71, iar eu care am pe laptop 6 GB si normal sa pun sistem pe 64 ca doar de am vazut destule cazuri de oameni "extraordinari" cu cate 8 sau 16 GB Ram si sistem pe 32.
hai sa iti mai dau un exemplu. Un prieten si-a cumparat de la altex un laptop Lenovo freedos si m-a chemat sa ii pun windowsul. Si mi-a zis ca vrea 7 ca merg mai bine jocurile si ca etc... olaie pe langa faptul ca m-am chinuit cu driverul de la placa de retea 30 de minute mai dadea si facea figuri si placa video dedicata(cd cu care venise in pachet erau drivere de 8.1 si multe din componente nu eram compatibile cu win 7). Cand mi-am luat laptopul acum un an si jumatate, mi-a pus windowsul un coleg de al mamei mele si mia-a pus win 7 ultimate pe 64. L-am avut cam 3 luni ca eu tot facand experimente l-am busit. Am avut un timp ubuntu si dupa am pus iar win 7. Dupa l-am pus in dual boot cu 8 o perioada de o luna, si intr-un final am trecut pe 8 in luna iunie. In luna decembrie am zis ca si asa l-am incarcat cu prostii asa ca ar fi timpu sa il repun si mi-am pus 8.1. Nu m-as mai intoarce la 7 cu toate ca sunt nevoit sa mai lucrez pe 7 cand imi mai da cate unu un telefon ca nu ii merge aia sau aia. Sa nu mai zic ca la scoala avem vista care e o mizerie. sper ca nu te-am plictisit. Astept sa se lanseze win 10. Ma pregateam sa il incerc in beta dar nu am timp. Cine se opune schimbarii piere.winking

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru Zaygon):

Cum zici tu. iti dau crezare. Sincer si eu prefer win 8/8. 1pro si chiar e faina interfata metro.dar parca tot win7 mi se pare un wind reusit de cei de la MICROSOFT. Trebuie sa incerc si 10 sa vad ce poate. In special si cu ce interfata vine dotat. Numai bune si un paste fericit happy

| Zaygon a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Asemenea iti doresc si eu tie!
P.S. R.I.P. XP

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru Zaygon):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te deconectezi la reteaua de internet atunci cand instalezi windwosul si nu iti va mai spune asa.Scoti cablul sau modemul de internet din pc.E mai greu apoi sa gasesti (dar gasesti) drivere de sunet si video, in caz ca windowsul e..chel.

| presus a răspuns:

Daca nu-ti instaleaza driverele nu o sa ai conectiune la internet, si nu o sa-ti functiuneze toate programele. Mai bine le instalezi cum trebuie, nu stiu daca se poate sa nu instalezi driverele. Eu iti recomand Windows 7 sau 8. Numai bine!