| Adrianos112 a întrebat:

eu sunt abonat la Romtelecom pentru internet dar eu nu sunt multumit de loc de serviciile aduse de ei. In contract scrie ca trebuie sa descarc cu 6 Mbps, impartit la 8 vino vreo 700 kbps dar eu descarc cu 350kbps. Contractul este pe 2 ani de zile, o cunostinta mi-a spus ca pot sa desfac contractul fara sa platesc niste bani, mi-a zis sa le spun celor de la Romtelecom ca vreau sa desfac contractul din cauza ca nu sunt multumit de serviciile aduse de ei. Intrebarea este: Voi credeti ca voi putea desface contractul cu aceasta metoda?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Citeste legea protectiei consumatorului. daca nu esti multumit de servicii, poti face contract cu alta firma prestatoare de servicii.trebuie sa le predai echipamentul pe care l-ai luat, in baza unui proces verbal de predare primire semnat de ei.nu au dreptul sa-ti ceara plata abuziva pentru reziliere. apeleaza la protectia consumatorului daca nu vor.eu am patit-o cu rcs-rds, m-au dat in judecata si am castigat procesull

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa platesti restul lunilor ramase daca ai contract pe 2 ani. Si pe ei ii doare fix la... deoarece spune foarte clar: viteze de pana la 6mbps.
2. Depinde si ce descarci, nu garanteaza nimeni ca server-ul poate sa trimita cu viteza maxima continut spre pc-ul tau. desi la 400kb/s e mai mult 4-5mbps.
Anyway, de ce ai mai facut abonament cu romtelecom? Nu stii ca sunt lenti? Si au preturi mari? Eu nu stiu la ce te-ai gandit sa iti iei 6mbps. Eu cu 100 si tot nu mi se pare destul...

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

4K p0rn, huh?

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Haha, aproape am ras.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Haha, serios, la ce e posibil sa nu iti ajunga 100 mbps? Asta daca discutam de chestii serioase, ca daca o dam in piraterii, treaba e clara.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Tinand cont ca am in casa 3+ telefoane cu wifi, tv, laptop, desktop, chiar si pe youtube in 1080p uneori deja se vede diferenta la cum se incarca daca is folosite simultan mai multe dintre ele. Ca si router sa iti faci o idee, folosesc un 941nd(asta ca sa iti dai seama daca e vorba de limitare sau nu). Oricum, stiu ca am si stick de la rds(ca asa dadeau la 100mbps candva, acum 100mbps l-au facut 200, dar vor bani in plus pentru fixomobil, motiv pentru care nu am facut "upgrade") si cu vitezele lor pot spune ca o iau razna(comparat cu ce am pe fir). Deci in general, nu ma pot plange, dar nici nu pot spune ca acum e cel mai bun cu 100mbps.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

A, deci astea nu sint chestii serioase. Inteleg ideea, dar ce zici tu sint mofturi. J'de mii de telefoane cu wifi, samd. Asa si eu pot avea un desktop la cablu, unul pe WiFi, inca un laptop pe WiFi, telefon pe WiFi si o tableta pe WiFi... dar nu pot sa ma pling ca nu sint suficienti aia 100 care de fapt sint vreo 55-65 din cauza amaritului ala de DIR-300.
P.S. Da, mare duma e treaba cu upgrade-ul la 200 mbps. Eu aveam cartela 3G si nu erau activate datele pe ea. Cind am luat-o acuma vreo 4-5 ani nu aveam nevoie, acuma cind am vrut sa activez mi-au bagat pe git un abonament de-ala de 2 EUR, ca altfel nu se putea.

| express11 a răspuns:

Da,daca nu apeleaza la protectia consumatorului.citeste legea consumatorului.

| Adrianos112 explică (pentru express11):

Te rog sa argumentezi, sa dai mai multe detalii.

| express11 a răspuns (pentru Adrianos112):

Citeste legea protectiei consumatorului. daca nu esti multumit de servicii, poti face contract cu alta firma prestatoare de servicii.trebuie sa le predai echipamentul pe care l-ai luat, in baza unui proces verbal de predare primire semnat de ei.nu au dreptul sa-ti ceara plata abuziva pentru reziliere. apeleaza la protectia consumatorului daca nu vor.eu am patit-o cu rcs-rds, m-au dat in judecata si am castigat procesull

| CinevaNou a răspuns:

Ai incercat sa faci http://www.speedtest.net/ cu mai multe servere? trebuie sa te apropii de 6mb cu unul din ele.