| LoveIsLove4Ever a întrebat:

funda. imi poate recomanda cineva un amplificator audio? eu folosesc 10W putere dar ma gandesc sa adaug un subwoofer cu putere mai mica max.20W sau daca il iau mai mare sa pun un filtru de frecvente joase, asta ii va da doar bass dar va avea pterea scazuta (din cauza legii lui ohm) amplficatorul ar trebi sa aiba in jur de 20-25W. astept raspunsurile voastre. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Spune ce vrei sa faci ca nu se intelege mai nimic. La ce sa adaugi un subwoofer? Mai ai un difuzor si vrei 2? Sau vrei un amplificator pentru subwoofer? Amplificatoarele obisnuite sunt de "banda larga". Daca vrei sa-ti pui subwoofer iti trebuie si filtru.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Reformulez. amplificatorul radioului are un buton care amplifica foarte mult frecventele joase. face ca wooferul sa se comporte si sa aiba bassul ca un subwoofer. in datasheetul lui arata ca o stare tipica are un woofer si un tweeter pe canal. daca pornesc bassul sunetul ramane clar datorita tweeterului. problema este ca l-am ars si team rugat daca imi poti recomanda un amplificator cu putere 10-20W care sa aiba un potentiometru sau un buton cu care pot regla bassul

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Poate sa depaseasca 20W dar in asa fel sa numi ia foc boxele cand le dau mai tare. eu voi folosi doua woofere si doua tweetere insumand 10W

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Cat despre linkul tau are puterea cam mica 2W la un consum de 10W

5 răspunsuri:
| En_Csabika_1987 a răspuns:

De ce sa-i pui filtru de frecventa joasa cand subwooferul deja reda joasele?
vezi ca gasesti prin magazine sisteme 2.1 destul de ieftine si nu mai trebuie sa faci nici o modificare.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru En_Csabika_1987):

Subwooferul reda SI frecvente joase, daca nu ii pui un filtru bun nu are sa aiba bassul dorit pentru ca reda si niste frecvente mai inalte. toti spuneti sa cumpar un sistem dar nu vreau sa cumpar. nu voi mai avea satisfactia ca est facut de mine