| Vali215 a întrebat:

I-am dat resetare la router și nu mai merge internetul. Problema este că am scos cablul de net din router (am internet prin cablu) și l-am băgat în calculator și net-ul tot n-a mers. Internetul știu sigur că merge pentru că mi-a mai făcut faza asta și i-am chemat pe băieți de la net, rezolvând totul ulterior. Aveți idee de la ce este? Ei mi-au spus doar că e router-ul vechi, dar totusi a mers după aia fără probleme.
Dar de ce nu mai merge internetul fără router? Asta mă îngrijorează.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ca sa mearga internetul, trebuie sa introduci usernameul si parola pe care le-ai primit de la firma de internet.
Acest username si parola trebuie introduse astfel:
1- in router(in setarile de la router) dupa resetare;
2- sau in pc(in setarile network -internet acces) daca introduci cablul direct in pc.
Setarile de internet nu "raman pe cablu" niciodata!

| Vali215 explică (pentru anonimg):

Am incercat cu router-ul dar imi apare ca nu e conectat, ce ar trebui sa fac?

| anonimg a răspuns (pentru Vali215):

Routerele pot să aibă probleme și să nu știi. De aceea trebuie să verifici daca ai internet pe cablu, conectând cablul direct în pc. Mai departe trebuiesc făcute niște setări cu care nu te pot ajuta deoarece nu știu ce firmă îți dă ție internet. Singura soluție este să suni la firma de internet ca cineva să vină în casă la tine să îți facă conexiunea.

Dacă tu ne dădeai detalii complete de la început, până acum ai fi rezolvat problema (adică să spui de la început numele firmei de internet, marca routerului și modelul). Eu nu îți mai pot răspunde pentru că în scurt timp voi ajunge într-o zonă fără semnal la telefon.

| Vali215 explică (pentru anonimg):

Am reușit să-l fac, l-am resetat din nou și după am intrat în setări și l-am făcut manual. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era de ajuns daca scoteai routerul din priza pentru 30 de secunde. Eu asa fac in asemenea situatie.

| Vali215 explică (pentru darrio2007):

Am rezolvat totul, mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru Vali215):

Pentru putin.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că atunci când pui cablul care intra în router direct în PC, e nevoie să setezi o nouă legătură tip PPoE, să setezi parametrii (user / password de la provider) și să îi dai "connect" înainte să intri pe net.
Altfel nu merge.

| Vali215 explică (pentru mihai69):

Și cum fac asta? Am incercat și tot imi scrie că internetul nu e conectat.