| Bogddann a întrebat:

Ieri mi-am instalat Windows 7, si astazi am vrut sa ascult muzica pe boxe. Am mers, mi-am pus boxele si cand sa pornesc muzica se auzea tot pe sonorul de la laptop.
Concluzie : Laptopul nu imi detecteaza castile / boxele...
Am dat restart la laptop, dar nimic.
Ajutor happy

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua gauri: una pentru casti si alta de microfon, alaturi.

Concluzie: n-ai bagat bine sau ai bagat in gaura vecina tongue

| Bogddann explică (pentru Bula):

Salut! Stiu ca sunt doua gauri, si am bagat in gaura buna happy

| Bula a răspuns (pentru Bogddann):

Daca nu ti se decupleaza difuzoarele interioare, atunci mufa mama poate fi defecta sau dezafectata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce marcă este laptopul, ai incercat sa conectezi boxele pe alt calculator, sau pe telefon, sa vezi daca merg? Poate este stricată mufa din laptop.

| Bogddann explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut! Este marca HP. Inainte sa reinstalez windows-ul mergea. Da, am incercat pe celalalt laptop si merge. Cred ca e de la laptop, de la windows, dar nu stiu ce sa fac ca sa il repar...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bogddann):

Ai incercat o repornire?

| Bogddann explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, am incercat, la fel...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bogddann):

Trebuie dus in service, acolo il repară si i ti dă si garantie, laptopurile se repară greu.

| apocaliptic77 a răspuns:

...baga mufa jack a castilor in laptop(atentie! sa nu introduci castile in mufa de microfon)dreapta jos, iconita de sunet -click dreapta-open volum mixer, ridica volumul pe toate benzile. Daca nu merge, schimba firul cu mufa jack care o introduci in laptop.

| Bogddann explică (pentru apocaliptic77):

Salut! Am bagat mufa unde trebuie, in gaura corecta. Am incercat si faza cu "open volum>mixer" inainte sa pun intrebarea. Dar nu inteleg la ce te referi priin "Schimba firul cu mufa jack pe care o introduci in laptop" happy

| apocaliptic77 a răspuns (pentru Bogddann):

...adica castile(cu fir cu tot). daca nu ai rezolvat, lipseste driver placa de sunet.descarci driverul de pe site-ul producator. laptopului, in functie de model si sistem operare. Nu dai compatibilitate la arhiva... Dezarhivezi, click dreapta pe setup (sau care o mai fi si executabilul ala), dai compatibility pentru Windows Vista SP1 sau SP2, bifezi Run as Administrator, ok si inchizi fereastra. Dupa, dai sa instaleze normal

| Bula a răspuns (pentru apocaliptic77):

Tu auzi ce scrii?
Ai citit intrebarea?
"muzica se auzea tot pe sonorul de la laptop" - inseamna ca ARE DRIVERE INSTALATE! tongue

| apocaliptic77 a răspuns (pentru Bula):

...da' tu cine esti? esti indreptatit sa critici pe altii, expertu' lu peste? asta am patit eu cu un laptop al meu, cu un driver ''dolby home teather''. incerc sa dau un raspuns cu un minim de informatii care le pune la dispozitie, cel in cauza.NU ma intereseaza funda de c---t, vreau doar sa ajut, daca pot. Ia.o tu, leagate cu ea de gat.

| alex337 a răspuns:

Am avut aceeasi problema! intra in tasta win dai la searc si scrie sound dai click si dai la boxe enable! Mult succes prietene!

| Bogddann explică (pentru alex337):

Salut! Laptopul nu imi detecteaza castile. Nu imi apare acolo nimic...
Screenshot : https://postimg.org/image/fluel8v7t/
In momentul in care am facut poza, castile erau conectate dar nu le detecta...

| AlexandruBOTT a răspuns:

1.Verifica daca e bagat jack-ul
daca nu merge incearca sa cauti driverele pentru sunet
descarc driverpack
sper ca te-am ajutat

| Nico_Nicoleta_1994_53qt a răspuns:

Eu zic ca poate nu ai instalat driverele de la placa de sunet;) daca nu ai facut asta incearca sa cauti modelul la laptop si driverele de la placa de sunet;)
Succes daca nici asa nu reusesti cauta-ma pe Facebook https://www.facebook.com/AdrianLifuN

| Bogddann explică (pentru Nico_Nicoleta_1994_53qt):

Cand conectez castile, sunetul se aude pe sonorul de la laptop, nu pe casti...
Am driver de sunet, placa, tot dar nu detecteaza castile... :\