| BebeSergio a întrebat:

Ieri mi-am schimbat coolerul stock cu acesta :Cooler CPU Zalman CNPS10X Optima 2011 fara nici o problema. Am pus PC-ul pe picioare si totul era ok, se invarteau coolerele, a pornit, dar monitorul care este conectat la placa video prin HDMI nu pornea cu toate ca placa video mergea. Porturile USB din spate nu mergeau, dar portul de la cablul de internet mergea pentru ca se aprindea acel beculet. Oare nu am conectat ceva cabluri la placa de baza cum trebuie? ( sunt incepator ) Sau oare s-a stricat ceva la placa de baza? Tin sa mentionez ca am schimbat pasta termo-conductoare cu succes si ca RAM-ii se ating usor usor de stativul de la cooler. ( cel ce inconjoara coolerul din plastic, e distanta intre ele cam de 1 mm )

6 răspunsuri:
| ChrystianSandu a răspuns:

1. Ai umblat in BIOS? Sa stii ca de acolo se activeaza a doua placa de baza, cea montata de tine
2. Daca ai gresit ceva, in cel mai rau caz ai ars placa de baza, greu de spus, daca zici ca merge. Incearca cu BIOS-ul.

| Arthiom a răspuns (pentru ChrystianSandu):

A zis "sunt incepator", mai bine nu il sfatui sa umble la bios. Mai bine il duce la un service sa ii spuna ce are ca nu il costa mult, sau sa il duca la cineva care se pricepe.

| Arthiom a răspuns (pentru ChrystianSandu):

Pai ce sa nu conectezi la placa de baza cum trebuie, ca sa schimbi coolerul, singurul lucru pe care trebuia sa il faci era sa scoti mufa de la coolerul vechi, sa scoti coolerul vechi, dupa montai coolerul nou si conectai mufa lui pe placa de baza, atat. Tu ai dat placa de baza afara? Pune o poza cu placa de baza si cablurile sa ne dam seama si noi ce ai facut acolo.

| BebeSergio explică (pentru Arthiom):

Am scos placa de baza din calculator. Si nu a fost chiar usor sa montez cooler-ul. Poate niste cabluri nu le-am pus unde trebuie sau in pozitia corespunzatoare.

| BebeSergio explică (pentru ChrystianSandu):

Nu am montat alta placa de baza, doar am schimbat cooler-ul de pe procesor.

| Arthiom a răspuns (pentru BebeSergio):

Fa niste poze si pune pe postimg si lasa aici link-ul ca altfel nu avem cum sa ne dam seama ce se intampla acolo...