| firstalex a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce este wireless -u si de unde poti face rost de el. Daca am net acasa am automat si wireless?
Stiu ca daca ai wireless te poti conecta la telefon prin Wi-fi.
Imi puteti spune si mie niste informatii va rog.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Wireless sau internet fără cablu așa s-ar traduce.Această tehnologie de comunicație funcționează ca și radioul; adică compusă dintr-un circuit de emisie și unul de recepție. Dacă la radio postul de radio(ce are un modulator FM ce emite pe o anumită fregvență) recepționat emite și radioul recepționează, la internet ca să ai și internet pe cablu și Wifi trebuie să ai un modulator ce emite pe unde radio.La acest modulator îi spune rooter.Acest dispozitiv transformă internetul ce vine pe cablu în internet pe unde radio, iar ca să îl recepționezi trebuie să ai un calculator/laptop/telefon ce are incorporat(laptopuri si unele telefoane mobile) sau un pc ce are atașată o placă de recepție Wifi, fie pe Usb(dongle) fie internă(pe PCI). Dacă vei avea o placă de wireless la pc de exemplu vei observa că îți vor apărea niște rețele cu un lăcățel; acelea sunt parolate, dar unele din ele sunt și neparolate.La cele parolate nu te vei putea conecta numai dacă știi parola, iar la cele neparolate da, dar numai în cazul în care nu au setat din rootere MAC filtering(asta nu ai cum să știi numai dacă te conectezi și vezi că nu te lasă). rețelel Wifi se parolează din motive de securitate și pentru a limita accesul la consumul de band ă de internet.De exemplu dacă ai 100 mb download și 100 de useri conectați simultan pe acea rețea viteaza dse va împarții egal la numărul acestora adică 10mb/sec, ceea ce duce la o vnavigare lenta pe net.De aceea se parolează aceste rețele.Succes

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un router, acesta se conecteaza la cablul de internet si emite semnalul wireless.

| DeyCj a răspuns:

Dacă ai nevoie de un Rooter decent îți recomand așa ceva;
http://www.domo.ro/......_TEW-731BR
Ăsta funcționează atât pe UPC căt și RDS.
Pentru romteleconm nu mai este cazul că deja vei avea un rooter ADSL.succes