| KanekKi a întrebat:

la aceasta intrebare as dori parerea unei persoane pricepute in acest domeniu.
In urma cu aprox. 4 ani mi-am schimbat PC-ul, suporta multe jocuri la vremea aia(Ex: Battlefield 3, Tomb Raider,etc.), jocuri pe care eu le jucam cu grafica in "blana" si aveau ceva cerinte.Eu sunt,jucator de LoL de cand l-am luat si ciudat e faptul ca si LoL-ul imi face figuri cu grafica SCAZUTA.O alta problema,in timpul jocurilor(nu conteaza ce joc,momentan joc doar lol pentru ca nu mai pot juca nimic) uneori imi da black screen si mesaj ca si cum as fi deconectat de la monitor, apoi isi revine si alteori imi da freeze la imagine si se aude un bazait foarte puternic in boxe si in afara de restart nu merge nimic...M-am gandit ca poate am ceva la placa video sau la Hard Disk. O sa las aici cateva specificatii :
https://imgur.com/a/P57RT

7 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Daca erau probleme cu hard-disk-ul, sesizai probleme la bootare sau pierderi de fisiere. Din descrierea "simptomelor", se pare ca placa video este muribunda.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JackR):

Placa video mai putin cit sursa, poate chiar ceva probleme cu placa de baza.
@chieslan466: Daca esti idiot, macar stai in banca ta cu timpeniile.

| KanekKi explică (pentru JackR):

Trebuie sa o schimb?

| taredetot a răspuns:

Salut! Am un calculator asemanantor la specificatii, difera procesorul, eu il am pe cel de 3, 6 GHz.
Deci dupa mine problema ta ar fi in primul la windows, daca nu ai reintalat macar de 2 ori sa zic in astia 4 ani si ai instalat o multitudine de programe sau poate are viruşi si/sau in al doilea rand posibil sa ai un cooler nefunctional la placa video sau chiar procesor. Cauta temperatura limita pe care o suporta procesorul si placa ta video apoi descarca un program care arata aceste temperaturi (gasesti pe google, ex: Real Temp) si compara-le cu cele ale PC-ului tau in timp ce il soliciti (in timp ce te joci de exemplu), iar daca nu sunt in regula sau sunt foarte aproape de limita poti incerca sa l duci la service si la le spui ce si cum. Ai putea chiar sa deschizi carcasa si sa te uiti daca ti se invarte ventilatorul de pe placa video, desi nu poti sa vezi cu ochiul liber si RPM-ul laughing. Bafta!

| KanekKi explică (pentru taredetot):

Toate coolerele sunt functionale si in numar de 5 (2 numai pe placa video), as tinde sa iau un kingstone ( memorie 8gb dd3) poate ma ajuta... temperatura minima 34 si temperatura maxima 48

| KanekKi explică (pentru taredetot):

De asemenea, am scos o laterala de la carcasa, adica am lasat unitatea deschisa.

| chieslan466 a răspuns:

Ai un calculator bunicel, dar poate s-a invechit sau ai instalate prea multe lucruri. Parerea mea este ca ar trebui sa iti restartezi windows-ul ( windows 7 professional e cel mai bun pentru gaming ) si daca ai bani cumpara-ti inca 4 giga de rami exact la fel ca aia sau poti cumpara direct 8 si ii inlocuiesti ( asa am facut si eu costa cam 400-500 de lei o placuta cu 8 giga ram )