| ionutz1996 a întrebat:

M-a rugat un prieten sa ii fac Wishilist cu piese pentru pc si vreau sa stiu daca e bun ce am facut Placa de baza Gigabyte M68MT-S2P, socket AM3 + Procesor AMD Athlon II 455 X3, 3300MHz, socket AM3, Box + Placa video MSI Ati Radeon R6770, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E il vrea mai mult pentru jocuri.multumesc

11 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pai sincer e cam praf pc-ul pe care i l-ai facut.
Adica n-o sa poate juca mai nimic din astea noi...doar jocuri din 2010 in jos.

| Liviu222 a răspuns:

Decat placa video e acceptabila pentru jocuri din ce ai tu acolo happy acum depinde si ce buget are tovarasu tau. Iti sugerez un procesor phenom sau un i5....si memoria ram de preferat tri-channelwinking bafta

| IulianP a răspuns (pentru Liviu222):

Tri-channel cu phenom sa i5!? Am trait sa o aud si pe asta.
Daca nu stii despre ce vorbesti, nu mai recomanda componente.

| Liviu222 a răspuns (pentru IulianP):

Stau putin ca nu te inteleg. De ce nu merge?

| Liviu222 a răspuns (pentru IulianP):

Si tu daca te dai ca stii de ce apelezi la TPU?

| BLKZ a răspuns (pentru Liviu222):

Tri-channel-ul merge doar pe socket 1155 si 2011, atat.

| Liviu222 a răspuns (pentru BLKZ):

Pai si nu poti sa pui I5 pe o placa de baza cu soket 1155 si 2011?

| BLKZ a răspuns (pentru Liviu222):

Poti pune tri-channel doar pe 1366 si 2011, m-am grabit. Pe 2011 merg doar Sandy Brigde Enthusiast, care nu este compatibil cu Sandy Brigde(va fi in viitor compatibil cu Ivy Brige Enthusiast).

| IulianP a răspuns (pentru BLKZ):

Pe skt 2011 este quad-channel; doar pe 1366 este triple-channel.

| IulianP a răspuns:

De unde vrea sa-l achizitioneze?
Ce buget are pentru achizitie?
Ce alte componente detine?
Ce monitor are?
Face OC?
Cand il cumpara?

| Engelthal a răspuns:

Ca procesor îți sugerez Intel, cu tehnologia Sandy Bridge (de la I3 în sus), cu cache-ul cât mai mare și frecvența de 3Ghz+
Ai grijă ca pe placa de bază să aibă destule sloturi pentru memorii RAM, cât să-i poată ajunge pe la 4-8 GB minim. Va avea nevoie de un HDD pe Sata II+, de minim 500 GB (dacă se poate, 1TB+). 2 plăci ram, fiecare de 4GB ar fi îndeajuns...de preferință Kingston sau Kingmax, aceeași frecvență (recomandat 1333). Sursa de alimentare. ceva Corsair, sunt printre cele mai bune.
Dacă vrea să joace jocuri mai. pretențioase, ar fi bun și un SSD.

Sper că ți-am fost de ajutor!