| Taner13 a întrebat:

mi-am luat de curand o placa video Gigabyte nVidia Geforce GT730 2gb ddr3 128bit, am pus-o pe un sistem desktop procesor AMD A8 5600k 3, 6Ghz, 6gb ram,care pana acum a functionat cu memoria video integrata. Pana acum pare totul frumos,dar problema e ca jocurile pe care ar trebui sa le joc la grafica maxima, de exemplu GTA IV, imi merge sacadat. Tin sa menitonez ca eu folosesc in loc de monitor un televizor Samsung cu HD Ready care are rezolutia maxima de 1378x760, m-am gandit ca poate e din vina televizorului, fiind prea vechi pentru a fi compatibil cu placa video. Astept cateva sugestii cu ce ar trebui sa fac.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E destul de slaba placa video, e pe DDR3 si 128 Bit. Diferentele dintre placa integrata si placa ta dedicata sunt destul de mici.

Nu are nici o treaba TV-ul, placa video e de vina si in plus iti limiteaza si procesorul. Daca vrei sa te poti juca ceva ai nevoie de o placa video mai buna, ce ai tu este foarte slaba pentru gaming.

| Taner13 explică (pentru Intruder19):

Nu cred ca placa video e de vina. Nu o fi ea cea mai buna dar ara trebuii sa fie suficient de buna pentru a rula aproape orice joc pana in 2015 cel putin la low.
Un exemplu ar fi ca nici chiar Euro Truck Simulator 2 nu il poate rula la grafici maxime, acesta fiind un joc care are ceva ani...
Eu cred ca ar fi o problema de rezolutie, placa video avand o rezolutie mai mare ca a televizorului iar acesta nu o suporta prea bine la jocuri mai noi.

| Jipa95 a răspuns (pentru Taner13):

A nu se confunda seria geforce GT cu GTX, unde sunt placi video mult mai performante. GT-urile is pentru activitati multimedia, si jocuri nu foarte pretentioase, si alea jucabile undeva la low-medium.

| Taner13 explică (pentru Jipa95):

Atunci explica-mi de ce multe alte persoane au aceeasi placa video ca mine si se joaca gta iv, gta v sau crysis 3? Uite care e problema la mine cu gta iv, l-am instalat, am intrat in el, jocul se misca foarte bine daca stau pe loc..merg unpic si sacadeaza, pe urma iar se misca foarte bine, adica nu e genul ala de sacadat care se misca in poze. sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. E ca si cum ai pune pauza la un videoclip si l-ai porni iar. De asta sustin ca ar fi o problema de la Tv, pentru ca el in mod normal nu e facut pentru a fi monitor.

| Jipa95 a răspuns:

Si tu ai impresia ca, cu rascheta aia de gt730 ai putea rula gta 4 la setari maxime? Uite eu de exemplu am o placa video cu 30% mai performanta ca a ta ( r7 240 1gb ddr5 ) si nu imi ruleaza gta 4 decat pe 1920x1080p preset low si nu am cine stie ce framerate dar totusi e jucabil. Oricum sa nu te astepti sa joci gta 4 la setari maxime cu acea placa video.
Mai bine ramaneai cu placa video integrata ca si asa nu difera foarte mult performantele fata de cea dedicata.