| Norbert97 a întrebat:

Mi-am luat un televizor azi de 81cm si am observat ca nu se vede clar imaginea adica este pur si simplu blurat am umblat prin setari dar nu poti face mai nimic, decat sa reglezi culorile si imagina dar cam atat, am vazut ca are iesire HDMI daca cumpar un cablu hdmi am sanse sa se vada mai curat TV?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Treaba sta in felul urmator. O imagine obisnuita, vazuta pe un ecran hd/full hd o sa se vada automat mult mai prost decat pe un ecran cu rezolutia mai mica. Asta e valabil atat pentru cablu TV cat si pentru alte surse video (console, pc, laptop, dvdplayer etc)
Alt aspect important e cablul pe care vine semnalul video. Cablurile coaxiale (alea obisnuite de tv) sau alea video clasice cu mufa rca nu sunt bune pentru imagine hd, nu sunt facute pentru asa ceva. Daca ai posibilitatea, incearca sa pui sursa video printr-un cablu hdmi sau dvi care sunt pentru hd.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Returneaza-l.

| JusTPauL a răspuns:

Si eu am un Samsung de 81 fullhd si se vede destul de rau...adica ii dai maxim o rezoltuie hd, nicidecum fullhd. Tot asa in setari nimic. Se vede mai rau va vechiil tv. laughing

| nicu991 a răspuns:

De unde primeste semnal/imagine ca sa sustii ca este blurat? Daca il folosesti cu un reciver gen Dolce si care are doar iesire scart/rca e logic sa se vada asa, in plus reciverul trebuie sa fie unul HD pentru a te bucura de diagonala aia. Incearca, daca are port usb sa pui un videoclip/ film pe el apoi iti vei da seama unde este problema.

| Norbert97 explică (pentru nicu991):

Pai avem abonament la UPC si de exemplu la distanta se vede blurat omul din televizor... si ma gandeam sa cumpar cablu HDMI si poate ma ajuta la ceva dar cum eu nu ma pricep m-am gandit sa intreb

| nicu991 a răspuns (pentru Norbert97):

E logic... din moment ce semnalul primit de televizor este unul la calitate SD. Daca totusi reciverul este unul cu capabilitate HD atunci conectivitatea dintre el si TV se va face cu un cablu HDMI. Chiar si asa, nu cred ca ai toate canalele din abonament la calitate HD asa ca TV-ul nu are nimic defect, mai ales daca ai incercat sfatul meu.

| Mirris a răspuns:

Schimba-l.Presupun ca ai garantie.

| Krax256 a răspuns:

Fa-mi-l cadou si ia-ti altul.
Cat o sa mai dureze pana sa se invete romanul ca un produs trebuie probat in magazin?
Daca a fost luat online atunci e alta treaba si il vei returna, vei cere contravaloarea sau inlocuirea.