| UpSideDownSix a întrebat:

mi-am schimbat monitorul cu unul pe care l-am primit iar luminozitatea la el este atât de tare încât abia pot să citesc ce scriu eu acum iar butoanele la el nu funcționează iar cu munitorul vechi aveam probleme cu rezoluția.
Cum aș putea schimba luminozitatea fără să folosesc butoanele de pe monitor?
P.S.: Am windows 10

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Mai vad unul care merge. http://incod.ru/win/mymonic/
La instalare scria in rusa :) dar merge.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Monitor nu munitor, vezi ca monitorul are butoane pe bord, intra in setari si da luminozitatea mai mică si contrastul, ce marca este monitorul? Este din acela vechi cu tub sau este lcd.

| UpSideDownSix explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îmi cer scuze pentru greșala gramaticală, monitorul este unul lcd marca Benq, iar cum am spus mai sus nu îi merg butoanele.

| Algo098 a răspuns:

Depinde de monitor, placa video, drivere, conectare.
Tin minte ca am am un monitor vechi la care puteam schimba luminozitatea cand era conectat cu cablu vga, parca avea un soft la el, iar placa grafica era compatibila cu functia asta.
Daca nu apare in windows e posibil sa nu fie posibila modificarea.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Eu acum am un monitor prin hdmi. Nu avea in meniul windows luminozitate. I-am cautat drivere si a aparut meniul luminozitate, dar nu functioneaza. Sunt pe hdmi.
Incearca sa instalezi drivere pentru monitor sau programe daca sunt pe site-ul Benq si poate ca va merge. Poti activa temporar Night light

| Algo098 a răspuns:

Am gasit programul asta gratuit de aici si am probat varianta portabila

http://clickmonitorddc.bplaced.net/
Si pot regla luminozitatea si altele prin hdmi. Daca apas "Power Off/On" imi inchide monitorul ca de la buton.

Incearca-l poate ca merge.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Inca unul care pare putin diferit, doar intuneca fata de ce e pe ecran, cred ca modifica doar imaginea transmisa monitorului. Nu se instaleaza, se ruleaza direct
http://download.cnet.com/PangoBright/3000-2072_4-75327791.html

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Aici mai multe. Nu cred ca le mai incerc pe toate, dar sigur trebuie sa fie ceva care merge http://www.raymond.cc/....../view-all/

| UpSideDownSix explică (pentru Algo098):

Ai prea mult timp liber sau te distrezi din căutat site-uri?

| Algo098 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Intr-adevar, am avut ceva timp liber, nu chiar acum, dar stiam ca ar trebui sa se poata regla luminozitatea si am vrut sa gasesc cat mai multe variante, asa incat sa poti folosi macar una dintre ele. Stiu ca atat softul cat si hardul e foarte diferit si nu intotdeauna gasesti ce trebuie. Imi pare bine ca a mers varianta mymonic si cred ca mai sunt si altele care merg. Numai bine!

| UpSideDownSix explică (pentru Algo098):

спасибо

| Algo098 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

С удовольствием

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Mai vad unul care merge. http://incod.ru/win/mymonic/
La instalare scria in rusa :) dar merge.