| Neagu_Ionut_1996 a întrebat:

mi s-a ars placa de baza si am schimbat-o dar acum cand pornesc calculatorul totul merge bine insa monitorul nu primeste semnal de la calculator.Se aprinde led-ul de la el imi apare logo-ul de la firma si ca nu primeste semnal sau asa ceva si intra in stand-by. Aveti vreo idee ce ar putea fi?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil placa nu e compatibilă cu monitorul, sau s-a stricat si monitorul, cineva care se pricepe stie care e cauza.

| Claudiu1905 a răspuns:

Ori nu ai facut corect legatura intre pc si monitor, ori monitorul trebuie setat dupa tipul de semnal, analog sau digital, ori ai placa video si ai pus cablul la placa de baza

| Neagu_Ionut_1996 explică:

Placa de baza este Intel® Desktop Board DQ67SW,cea video este nVIDIA 750Ti, monitorul este BenQ de 19 inch in caz ca ajuta cu ceva si inainte de a schimba placa aceasta de baza mai pateam ca atunci cand voiam sa aprind calculatorul acesta se aprindea si facea acelasi lucru.Ca sa mearga trebuia sa scot bateria de la bios si o mufa CLR apoi sa le pun la loc si sa functioneze...pana la urma mi-am asumat ca e de la placa de baza si am schimbat-o

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Neagu_Ionut_1996):

Oricat ar fi de performanta placa video si oricat ar fi de modeste jocurile pe care le-ai rulat, daca nu ai folosit limitator de frame e posibil sa se fi ars. Un joc poate produce si mii de fps, poate arede orice placa video. AMD sunt ceva mai rezistente, adica mai permit si greseli, dar sunt si mai scumpe pe raport pret/performanta

| Neagu_Ionut_1996 explică (pentru Claudiu1905):

Placa de baza este noua si aseara am schimbat-o, nici nu am apucat sa folosesc calculatorul

| CPAElites a răspuns (pentru Neagu_Ionut_1996):

Si sursa? E pocnitoare de 50 lei?
PS: Ai conectat alimentarea separata pentru procesor?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Neagu_Ionut_1996):

Asta am inteles. Dar eu intreb de placa video, ai rulat jocuri pe ea fara limitator de frame sau fara sa monitorizezi tempeatura? Si eu am ars o placa video in felul asta, tot gtx 750

| Neagu_Ionut_1996 explică (pentru Claudiu1905):

Nu am folosit limitator dar am conectat monitorul si la placa video integrata si tot nu merge si nu, sursa nu e pocnitoare de 50 de lei dar am uitat sa zic ca folosesc adaptor dmi to vga

| Mrn_Mihai_1993 a răspuns:

Salut,incearca sa schimbi ramii intre ei, incearca cu o placuta de ram fiecare slot, pornind pc-ul dupa fiecare modificare