| Xenoverse a întrebat:

happy momentan am instalat windows 7 ultimate si vreau sa trec la 10 si vreau sa stiu daca windows 10 mai are bug-uri?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai Windows cu licenta fa-o mai repede. Daca nu, nu te sfatuiesc sa treci la Windows 10. Daca vrei iti dau si detalii de ce.

| halogen001 a răspuns:

Depinde de calculator. Am instalat cu cateva zile in urma pe un laptop Asus Windows 10 (prin upgrade) si chiar daca pun driverul placii video cel bun, chiar daca il blochez sa nu ii schimbe driverul, gaseste el automat un driver pentru placa video, cel mai nou driver si il instaleaza. Problema e ca driverul nou nu e bun, in sensul ca blocheaza luminozitatea ecranului la maxim - nu merge nici din tastatura, nici din windows sa ii modific lunimozitatea: daca dau de la jumatate in sus, luminozitatea e maxima, iar daca dau sub jumatate, trece la negru total si nu se vede nimic pe ecran (stinge ledurile).

Cu o luna in urma am instalat tot un windows 10 pe acelasi laptop si mergea mai bine, in sensul ca nu avea acea problema cu luminozitatea. Am trecut la windows 7 inapoi.

Pe alt calculator cu cateva zile in urma am instalat W10 - aceeasi problema, instaleaza drivere noi nepotrivite si nu mai merge programul de monitorizare al placii video, nu se mai pot face setari video.

Prin urmare, presupun ca cine are un calculator mai nou, cu drivere bune pentru windows 10 poate folosi fara probleme w10. Pe calculatoarele mai vechi pot sa existe probleme cu driverele, deci w10 nu e bun pentru ele.

In afara de problema driverelor, mai e o problema cu butonul de start, desi credeam ca nu o sa mai intalnesc aceasta problema, am intalnit-o din nou, nu mai mergea butonul de start decat click dreapta pe el, pe stanga nu mai facea nimic.

In concluzie, daca instalarea windows-ului nu e o problema (in cazul in care nu ne place w10 instalam din nou un windows mai vechi), cred ca se poate incerca si windows 10 si sunt sanse sa mearga bine, insa nu e atat de stabil si usor de configurat pe cat ne-am fi asteptat. Cat despre viteza, nu am vazut nici o diferenta.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu cred ca ar avea.

| notefree a răspuns:

Eu nu am avut probleme

| KillaNoFilla a răspuns:

Cand a avut?

| Decicumzici a răspuns:

Dude, bugurile nu sunt vizibile. Le zice buguri ca nu e clean windowsul! eu le zic virusi nu buguri. Windows 10 spioneaza la greu! e plin internetul de plangerea asta. Daca ai filme piratate in pc te prinde si dai de necaz. Tot ce faci, toate pornografiile tot inclusiv ce scrii unde dai cu mousul pe ce folder el vede tot. Trimite rapoarte la sediu cum facea si bitdefender (av de aia l-am si dezinstalat fk "rapoarte de securitate"). Poti practic vedea cum te spioneaza, deschide cmd si fa tracert ip's la cele din netstat vezi care server usa te spioneaza. Nu am dovezi pentru asta, dar e plin internetul de exact aceleasi vorbe si si mai multe, treaba ta. Fk cortana si superfetch services. Fk'em all, windows 7 ultimate ramane singurul bug free si clean. Fk autoupdates. Over and out. =)

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Nu mai zic de faza sad din pacate adevarata, ca updaturile sunt rele pentru pc, multe testeaza vechimea pieselor si le strica softul intentionat ca tu sa cumperi alta piesa (e piata la mijloc). Nvidia mai da updaturi instabile sa ne faca sa tot cumparam alta placa video. Am vazut cu ochii mei ca dupa update nu mai intra in p0 state placa. Mai sunt inca vreo 4 persoane cu aceeasi plangere aici pe TPU inca. Ce sa mai zic. Sunt virusi ce pot schimba voltaju la componente si sa le arda. E riscant si windows 10 le ofera backdoorul necesar la ultimate world hacking. What can i say? Fk Usa. =) desi tot e mai bine cu americanii decat cu rusii si asa ca ne *** de numa da tot e mai ok decat rusii. In fine.

| Silviu276 a răspuns:

Este foarte putin probabil sa gasesti bug-uri serioase. Nu trebuie sa iti faci griji, daca vrei, fa upgrade!

| Zingo a răspuns:

Bug-uri foarte mari nu are, iar dac are sunt foarte putine neinsemnate.Eu am facut update de la windows 8.1 si imi merge foarte bine.Dar daca nu iti place poti face oricand vrei downgrade la windows 7 fara sa pierzi datele.