| anonim_4396 a întrebat:

Multi oameni cand isi cumpara un telefon nou il tine la incarcat de 3 ori cate 12 ore. De ce se procedeaza asa? Face ca bateria sa tina mai mult. Ca maine imi cumpar si eu un telefon nou si vreau sa stiu daca ii fac si eu asa. Astept raspuns. Funda

Răspuns Câştigător
| LauncherS a răspuns:

Mai deci se face asta ca sa se formeze bateria. Daca nu faci asta nu tine bateria si se strica.La telelfoanele astea mai noi cu touch nu mai trebuie facut asta(asa a fost la mine). Cand mergi sa-l cumperi intreaba daca trebuie sa faci asta...este cel mai simplu.

5 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

E o tampenie, daca ai baterie li-ion adica litiu ion, nu necesita formatare, doar bateriile ni-mh necesita formatare, deschide-ti carcasa si vezi daca scrie li-ion sau ni-mh, eu am baterie li-ion si nu l-am formatat, tine bateria foarte mult, conditia esentiala este sa il lasi sa se descarce pana la capat si sa se incarce pana la capat, sa nu il opresti in timpul alimentarii.

| Bishop a răspuns:

Asa se proceda acum vreo 10 ani, si pana de ceva timp, pnntru formatarea bateriei, acum insa tehnologia a evoluat si nu mai trebuie sa fac asta, daca te uiti, o sa vezi pe manualul de utilizare ca iti spune sa decuplezi incarcatorul cand bateria este incarcata, nu iti spun sa'l lasi 12/24 de ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se tine de 3 ori. Il cumperi, astepti sa se termine bateria. Apoi il lasi la incarcat vreo 12 ore sa lasi bateria sa se formeze calumea.

| Against a răspuns:

Se numeste formatare. Daca nu il formatezi, nu prea o sa fie buna bateria.
Trebuie sa faci asta dupa ce se descarca de tot telefonul.

| mix204010 a răspuns:

Majoritatea telefoanelor mobile din ziua de azi folosesc bateriile(acumulatori) lithium asadar nu mai necesita reincarcarea de 3 ori atunci cand ele sunt descarcate complet.