| Onethreeonetwo a întrebat:

nu prea ma pricep la compatibilitatea intre piese, nu stiu daca o sa zic o prostie dar, daca montez o sursa pe placa de baza si acea sursa nu se potriveste configuratiei mele, se strica sursa/celelalte componente? Multumesc anticipat. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Seby1994 a răspuns:

O sursa se arde din trei motive: scurtcircuit, supraincalzire sau suprasolicitare. scurt-ul apare cand conectezi ceva aiurea(se intampla destul de rar). Supraincalzirea are loc cand coolerul este prafuit sau nu mai face fata. suprasolicitarea are loc atunci cand sursa trebuie sa alimenteze prea multe componente(pl. video, Hdd-uri, tuner tv etc.) astfel o sursa trebuie aleasa in functie de cati consumatori exista in pe placa de baza. daca sunt mai multi, eu i-ti recomand o sursa de 750 Watt, daca nu, una de 450-500 Watt. nu are nimic daca sursa e mai puternica(sa nu fie mai slaba)winking