| NonameQWERTY a întrebat:

PC-ul meu este cam vechi. As dori sa-i schimb RAM-ul. AM doar 2GB(E FOARTE PUTIN).SI PE AIDA64 scrie ca pot sa-i pun ddr3-1333; ddr3-1066. (MAXIM 16GB). As dori sa-i cumpar inca una de 2GB. Si la PC scrie ca am nevoie de 1.5V dar la aceea care doresc sa o cumpar are 1.35V. O SA MEARGA. POT SA O CUMPAR!?

16 răspunsuri:
| Ma3YaN1998 a răspuns:

Salut!
O sa mearga, nu-ti fa probleme. Fi sigur ca ai 2 slot-uri de memorie ram si ca ai doar un slot ocupat. In cazul in care ai doar un slot (este cel ocupat cu cei 2 GB ram), te sfatuiesc sa-ti cumperi o placuta de 4 GB ram.

Mult succes!

| NonameQWERTY explică (pentru Ma3YaN1998):

Multumesc, m-ai ajutat mult. Stii programa aida64? pai in ea scrie ca am 1 slot ocupat de 2GB. Notebook-ul meu e Asus X501A1. Lam ai deschis, Pe deasupra nu e memria RAM e pe cealalta parte a placii. (Notebook-ul meu e slab am de gand sa-i schimb Ram-ul si HDD PE SSD) (Cum crezi o sa mearga mai bine?)

| Ma3YaN1998 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

1. Capacitatea de memorie ram de minim 4 GB.
2. Un SSD nu strica, iti va creste viteza de oxosinteza la comenzile pe care le dai.

| NonameQWERTY explică (pentru Ma3YaN1998):

Dar daca scimb procesorul va fi mai rapid? Sau ce pot sa mai schimb in el?

| alexboss2020 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Lucrez in IT si pot sa spun ca persoana de mai sus nu are dreptate, ai putea sa intampini probleme ca memoria ram sa nu functioneze sunt sanse 50% sa mearga si 50% sa nu mearga, am facut si eu greseala asta cand eram mai mic si la un PC mi-a mers si la celalat nu! Iati rami cu aceeasi frecventa si acelasi voltaj!

| NonameQWERTY explică (pentru alexboss2020):

Dar importa ceva Mhz

| alexboss2020 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Adica? Daca nu ai MHz asemanatori la memoria ram nu o sa iti functioneze!

| Ma3YaN1998 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Daca te intereseaza gaming-ul te sfatuiesc sa iti iei o placa video dedicata (nVIDIA sau amd) avand capacitatea de memorie video de cel putin 2 GB. Mai iti poti lua un procesor cu cel putin 4 nuclee reale (sau 2 nuclee reale si 4 virtuale - gen I3). Este adevarat ce spune alexboss2020, in legatura cu frecventa placutelor ram, trebuie sa aiba toate aceeasi frecventa.

| NonameQWERTY explică (pentru Ma3YaN1998):

Da sunt interesant de gaming (de asta fac upgrade la notebook). Poti sa-mi spui cateva genuri de placa si asa mai departe. Te rog ceva mai ieftin.

| Ma3YaN1998 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Desigur.
Procesor: i3-6006U 2.00GHz; i5-5200U 2.20 GHz.
Placa video: nVIDIA GeForce 920M 2GB; NVIDIA GeForce 940MX 2GB;

| NonameQWERTY explică (pentru Ma3YaN1998):

Multumesc. dar poti sami gasesti RAM pentru Asus X501a (sau X501a1).
Te rog! Si mai detaliat despre el

| NonameQWERTY explică (pentru NonameQWERTY):

Site rog niste linkuri la detaliile de mai sus (nu din Romania) (sunt din moldova).

| NonameQWERTY explică (pentru Ma3YaN1998):

Multumesc.Merg la Asus x501a da? Si inca o intrebare, Sunt aduse si in Moldova? Am nevoie in Moldova!

| NonameQWERTY explică (pentru NonameQWERTY):

Eiiiii! Am avut o conversatie cu PC-GARAGE! Ei au spus ca nu suporta upgrade la RAM! AAAAAAA! CE SA FAC CA NOTEBOOK-UL MEU sa mearga mai bine!

| NonameQWERTY explică (pentru NonameQWERTY):

Https://www.youtube.com/watch?v=06-HlMu7DCY aici in video pot sa fac upgrade. PC-GARAGE a incurcat ceva?