| kEyLoGgEr a întrebat:

pentru electronisti big grin vreau si eu sa redresez un transformator de circa 27 v si nu stiu cum. cine ma poate ajuta. Daca va ajuta vreau sa imi fac o statie audio de casa.eu cumpar un kit amplificator, transformator si ce mai trebuie dar nu stiu cum sa fac sa alimentez kit-ul cu o tenziune vdc

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Mai ai nevoie de o punte redresoare ( sau patru diode ) şi un condensator electrolitic de cel puţin 4700 microfarazi, la 60 V.
Transformatorul va trebui să suporte consumul maxim al staţiei cu marja de rezervă asigurată.
Dacă ai nelămuriri sunt pe aici.