| natynatan8521 a întrebat:

pun din noi aceasta intrebare am windows 8.1 pro 2013 mi se incinde plalca video foarte tare aseara a fost pana la 58 acum e pe la 68 de grade ce sa fac sa schimb sistemul de operare sa bad windows 7? Acestea sunt piesele pc-ului meu:Intel Core 2 duo E8400 3.00 2.99, Memorie ram 5, 00 GB(Utilizabile 4, 87), Placă video Ati radeon 4350 ddr2 512MB.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu cred ca e de la Windows. Trebuie sa fie o problema cu racirea.

Daca e cu racire pasiva fara ventilator, e bine sa se poata instala un ventilator suplimentar fie in carcasa in apropierea radiatorului placii video care sa dea aerul spre placa video, fie se poate pune un ventilator suplimentar la carcasa care sa imbunatateasca racirea.

Daca e cu racire activa (ventilator propriu), trebuie verificat daca acesta merge bine. (Am avut si eu la o placa video un ventilator care mergea greu si am pus unul obisnuit).

Mai poate fi si pasta termoconductoare dintre procesorul video si radiator - poate e uscata si trebuie inlocuita.

| natynatan8521 explică (pentru halogen001):

Și se poate arde placa mea video, dar tu ce zici merge sa o schimb cu un ati radeon 4890 1GB ddr5 ala are ventilator mare, de unde am luat pc-ul a zis ca merge tu ce zici?

| natynatan8521 explică (pentru halogen001):

O să-ți dua fundă ca ai fost singurul care m-a ajutat. bravo

| halogen001 a răspuns (pentru natynatan8521):

Daca ajunge la temperaturi si mai mari, poate sa se arda. La 68 grade nu se arde.

Dupa cum vad aici http://www.overclock.net/t/1316208/radeon-4350-safe-temperatures placile video radeon 4350 probabil cu racire pasiva merg in mod obisnuit la temperaturi ridicate - au racirea mai slaba.

Ar merge foarte bine o placa mai buna cum e ati radeon 4890 1GB ddr5.

| natynatan8521 explică (pentru halogen001):

În ori ce caz mersi pentru că ai răspuns, și să sti că la placa mea
ati radoen 4350 ddr2 512 am pus eu un ventilator pe desupra ei si vad ca a scazut cu 14-15 grade in minus, pot sa ii fac un overlock tu ce zici se arde?

| halogen001 a răspuns (pentru natynatan8521):

Nu cred ca se obtine mult cu overclock. Tot o placa mai puternica e mai buna. Eu cand fac overclock la processor sau memorii, obtin o crestere mica a performantei, dar in schimb imi apar erori, blocare, restart.

Daca incerci un overclock, poti urmari temperature sa fie sub 70 grade si daca merge mai bine e perfect.

6 răspunsuri:
| BogdanDediu a răspuns:

Mai bine du-l la un service si vezi ce iti zice!