Recent am instalat Linux Mint pe doua macbook-uri early 2006. Cea mai mare problema e ca am avut nevoie de Mac OS sa fac stick-urile sa boot-eze pe mac. Acum daca vreau sa instalez alta distributie linux nu ma lasa sa boot-ez. Am incercat cu uNetbootin, Etcher, comenzi in terminal si tot nu vrea sa boot-eze. Oare din cauza faptului ca stickul nu este formatat GPT? Cum as putea sa sa fac un stick boot-abil cu linux folosind tot linux si sa boot-eze pe mac? Dau funda URGENT!

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Cam cu orice în genul dar la imaginea ISO când o descarci aceasta trebuie să fie pentru mac, iar când o scrii pe usb aceasta trebuie să fie într-un fsistem de fişiere compatibil mac, altfel nu va buta.
De exemplu, la versiunile până la 16. xx de Ubuntu este ubuntu 14.04 amd64+mac.iso.Asta ar trebui să buteze şi pe Apple-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apple e un pic mai "special" când vine vorba de bootat pe stick. Pentru că Apple.

Eu îți recomand ce a zis @alii98 dar poți și să încerci astea, dar pe pielea ta:
https://alternativeto.net/software/rufus/?platform=mac

Am reusit sa boot-ez, dar pana am descoperit a durat cateva ore bune. Am descarcat Rufus. Am selectat GPT partition for UEFI si am pus imaginea cu Linux Mint pe stick. Am pus stickul in mac, am apasat Option si am selectat EFI Boot. Faza asta merge cu orice distributie bazata pe Ubuntu, pe celelalte inca n-am incercat.

Ar putea merge si cu Windows folosind acelasi procedeu, dar acum raman cu Linux. Merge perfect pe mac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AppleFanBoy):

Stai, Rufus? Rufus parcă nu era pentru mac. Eu ți-am dat un site ce arată alternative la Rufus care supportă mac(teoretic).

Eu unul(pe PC) am folosit YUMI și parcă să zic că pot boota și EFI și BIOS(tot teoretic).

La mine a mers cu Ubuntu si Linux Mint. Cel mai important e sa selectezi GPT partition for UEFI. Nici mie nu mi-a venit sa cred ca boot-eaza cu stick facut de Rufus. Am mai folosit un program gen ISO2, nu mai stiu cum se cheama si am reusit si cu ala, de fapt mult mai bine decat cu Rufus. Cand aveam laptop puteam sa instalez Linux fara prea mult efort, acum e alta treaba.

Am uitat sa te intreb, tu folosesti Linux?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AppleFanBoy):

Da, Porteus, mi se pare cel mai bun pentru stick-uri, poate să schimbe driverele pe loc în funcție de ce placă video are PC-ul și nu numai, doar că trebuie să te înveți cu el căci nu e simplu și nu prea merge out of the box.

| alii98 a răspuns:

Stii ce faci? ii bagi inapoi prostia aia de OS, il dai cu maxim 40% din pret,si iti cumperi windows,apoi bagi linux, sau freedos si apoi linux, sau direct linux, PENTRU CA APPLE NU MERITA, E PROST

Am incercat sa-i bag inapoi OS X si nu am reusit. Am convertit stickul in GPT cu cmd si am pus imaginea cu TransMac, dar tot degeaba.