| strikker a întrebat:

Recent mi-am bagat internet de la RCS-RDS, dar asa zisul 'router'(ZTE F620) nu emite wierless.Inainte am avut internet de la Telekom, iar routerul(Huawei Hg520b) a ramas in posesia mea, intrebarea mea este: As putea sa folosesc routerul Huawei pentru a ma putea bucura si eu de Wifi, sau trebuie sa imi iau un router? Iar daca se poate, trebuie sa ii fac anumite setari sau doar sa mufez niste chestii si aia e?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ala e ONT, nu router.
2. Ce a ramas de la romtelecom, nu poate sa fie utilizat pentru wifi. Exista o posibilitate(mai complicata, firmware custom instalat pe el si schimbat un port lan in wan, ca apoi sa il conectezi la ont, insa o sa te limiteze la 100mbps).
Altfel zis, ai nevoie de un router wifi nou daca vrei sa te bucuri de viteza pe care o ai acum, si nu orice router, ci unul de macar 200 lei(gen archer c2, 1043nd v2/v3, dir 850l etc). Poti eventual sa mai economisesti ceva banuti pe piata sh( gen la 850l: https://www.olx.ro/oferta/d-link-850l-1200mbps-ac-garantie-ID7dxES.html daca stii si sa negociezi putin). Ca daca iti cumperi un wifi de 70 lei, cu porturi doar de 100mbps, atunci nu o sa ai nici pe wifi nici pe fir peste 100mbps, si degeaba platesti probabil 300mbps sau mai mult.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Evident ca nu poti, nu te uiti si tu la mufele alea sa vezi ca ala de la Telekom e router ADSL? E greu?
Iti iei router wireless daca vrei wi-fi, pe care il setezi, la fel de evident!