| Cr1me a întrebat:

revin cu o probema care nu-i pot da de capat, mi-am cumparat un router D-link problema e ca nu il.pot configura deoarece nu imi indentifica reteaua si nu pot intra pe site-ul acela 192.168.0.1 pentru configurare nu pot aceesa site-ul deoarece prima data a mers sa intru sa-l configurez dar am facut o setare gresita pe acel site la Wireless am setat undeva NONE si de atunci nu imi mai indentifica reteaua si nu mai pot intra sa-l configurez, daca incerc sa ma conectez prin WiFi scrie ca se obtine adresa ip si atat, am incercat sa pun ip manual la wireless si la local are connection dar degeaba l-am setat din nou sa obtina automat ip-ul, pe scurt trebuie sa-l configurez pentru a functiona dar nu-l pot.configura pana nu imi indentifica reteaua, are cineva o solutie care ma poate ajuta? Multumesc!

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Logheaza-te in admin cu un pc/laptop/tableta conectate prin cablu de retea la el. Daca ai dat disable la WiFi, e evident ca nu o sa mai mearga conexiunea prin WiFi la el, dooh!

| Cr1me explică (pentru KodrutZ):

Pai prin ce crezi ca incerc sa ma conectez? sunt pe laptop am incercat chiar pe 2 iar pe telefon nu pot incerca fiindca nu ma pot conecta la reteaua wi-fi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cr1me):

Pai nu trebuie' sa te conectezi la net, ai nevoie de conexiune in LAN cu routeru', atata tot. Tu incerci sa il conectezi la NET. E o mica-mare diferenta.

| Cr1me explică (pentru KodrutZ):

Eu incerc sa-l configurez pentru ca nu imi gaseste reteaua wi-fi pentru ca am dezactivat ceva depe site la WIRELESS, sau posibil sa nu inteleg la ce te referi tu, poti fi mai explicit te rog?

| KodrutZ a răspuns (pentru Cr1me):

Ca sa il configurezi, ai nevoie ca in Windows sa fie activa conexiunea de retea pe cablu de la calculator la router, atata tot. Daca nu intelegi atita tot, cel mai bine apelezi la suport specializat. Contra cost, desigur...

| Cr1me explică (pentru KodrutZ):

Pai nu mi-o identifica intelegi? si de asta nu il pot configura eu ce am zis mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cr1me):

Atunci il poti configura dupa cum spune in cartea routerului.In functie de la cine ai internet.In cartea routerului poti afla cum sa configurezi LAN. Nu ne spui daca ai internet mobil prin cartela sim sau direct de la cablu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cr1me):

Drivere? E suficient sa ai driverul de LAN instalat ca lumea si sa fie LAN-ul activ. Cand introduci cablul in el TREBUIE sa mearga. Nu are voie sa nu mearga.

| mihai69 a răspuns:

Te legi la el cu un cablu ethernet de la PC / laptop și nu are cum să nu meargă.

| Cr1me explică (pentru mihai69):

Salut, da il bag in cablu numai ca fac alta retea adica cu numele si parola de la care am internet, dar reteaua tot nu mi-o identifica.

| mihai69 a răspuns (pentru Cr1me):

Tu înțelegi ce ai scris aici?!? Probabil că da, dar oricine altcineva citește - te asigur că nu.
S-o luăm pe rând:
1. „îl bagi în cablu". Bravo! De obicei, se bagă cablul în router, dar al tău o fi mult mai mic și intră cu totul.winking
Presupun totuși că asta ai vrut să spui, adică legi un cablu la router. Dar nu e clar ce cablu legi la el: cel care vine de la rețea (din perete, cel care intră pe mufa de WAN a router-ului), sau altul, pus pe o mufă de LAN și legat la un laptop / PC la celălalt capăt?
2. „fac altă rețea"?!? Cum adică faci altă rețea? Chiar nu pricep asta.
3. „cu numele si parola de la care am internet". Să înțelegem că setezi pe pagina de ADMIN a router-ului parametrii de conexiune către ISP (cei care îți oferă netul). OK, e și asta o treabă, dar n-o să rezolve decât partea de conectare a router-ului la ISP (internet), nu și modul cum va funcționa, dacă oferă sau nu WiFi, ce mod de atribuire a adreselor IP în LAN ai adoptat (DHCP sau IP-uri fixe etc.)
Citește manualul și fă exact ce scrie acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai intrat odata in Wirelles si ai modificat ceva si crezi ca aia este buba, poti da reset la wifi. Undevasub wifi sau intr-o parte ai o gaurica.Bagi un ac si tii apasat cateva secunde pana vezi ca se intrerupe ledurile de la wifi. Dupa aceea incerci sa te conectezi din nou.

| Cr1me explică (pentru anonim_4396):

Salut, am facut aceeasta chestia este un buton la el care este de reset dar tot nu ma pot conecta, am incercat mai multe metode.

| Cr1me explică:

Multumesc celor care au vrut sa ma ajute. Am rezolvat-o.