| Alyn17Mafiotu a întrebat:

.Se poate intampla sa se opreasca pcul singur dintr-o data fara sa fie vreo pana de curent! asta am patit-o eu mai devreme si s-a oprit definitiv si monitorul si unitatea ca si cand s-a luat curentul doar ca sistemul audio a ramas aprins si totusi nu a fost nicio pana de curent! Si daca Da! de la ce se poate intampla asta?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Da.Ai avut o cadere de tensiune(220V pina la180V) pe care doar monitorul si PC-ul le sesizeaza.Sistemul audio nu cred ca are standby pentru ca ar fi intrat si el in asteptare(standby).
Pe viitor ca sa nu mai ai probleme de genul acesta(daca sunt frecvente)iti recomand un UPS.

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

S-ar putea sa te lase sursa.

| BiuL a răspuns:

Laptopul meu se stinge singur daca se incinge prea tare.

| xBro a răspuns:

Procesorul este de vina, cred ca a ajuns la o temperatura de 80 de C si s-a oprit singur [ procesorul are o setare din BIOS care la o anumita temperatura se opreste ]

De ce s-a oprit singur?
Deoarece sa nu ti sa arda s-a oprit.

Si de la sine ca daca unitatea se opreste se opreste si monitorul...

Apropo daca vrei sa vezi temperatura procesorlui o poti vedea cu SpeedFan - http://www.almico.com/sfdownload.php

La CPU iti apare temperatura procesorului

O temperatura in idle pentru un procesor normal este intre 40-47 C

O temperatura normala in full load [ cand pui procesorul sa gandeasca mult ] este intre 50-65 de C, daca depaseste de 65 de C, opreste pc-ul.

Cumpara o pasta termoconductoare

Sterge foarte bine procesorul cu un servetel [ nu-l deplasa de pe placa de baza sau daca il desfaci de pe placa de baza sa nu iei acei pini in mana deoarece in timp se useaza ]

Aplici pasta termoconductoare pe procesor [ cat un bob de orez ATENTIE nu cat unul de mazare sau de fasole, cat unul de orez ] o intinzi sau daca nu vrei sa o intinzi pe procesor o lasi acolo si pui coolerul pe procesor, ATENTIE cand pui coolerul firul acela sa nu atinga palele ventilatorului deoarece le poate rupe si intre timp nu vei mai avea o ventilatie cat mai buna pentru procesor si cracurile coolerului sa fie bine puse pe placa de baza.

Pasta termoconductoare costa un jur de 25-30 de lei si o poti cumpara de la un service de reparat pc-uri / laptopuri.

Daca nu stii sa urmezi pasii mei du-te la un specialist de pc-uri si sa-ti puna el pasta termoconductoare.

Si cam atat, BAFTA! :-h :)

| EMike a răspuns:

Curata-ti pc-ul de praf. Daca nu functioneaza inceaca sa faci un restart la bios (din buton daca ai pe placa de baza, daca nu, scoate bateria aceea micuta si las-o 30 secunde - 1 minut, apoi bag-o la loc ). Daca problema persista, incearca sa resetezi bios-ul din jumper. Succes. Daca vrei informatii suplimentare despre cum sa dai restart la bios da-mi un PM.

| Marwell a răspuns:

Se prea poate ca procesorul sa se supraincalzeasca si sa se restarteze singur, incearca sa schimbi pasta termoconductoare

| Alyn17Mafiotu explică (pentru Marwell):

Da dar s-a stins de tot nu si-a dat restart! In plus pasta la procesor i-am schimbat-o acum 5 zile!happy

| Nostradamuss a răspuns:

E cadere de tensiune copilas

| DexTTeRoNN a răspuns:

Probabil ai problema cu procesoru sau a facut cineva misto de tine iar sistemul audio a ramas aprin pentru ca (daca a facut farsa) a mai fost curent pe fir.

| Stefan_Ionut_1979 a răspuns:

Probabil s-a ars ceva in unitate