| Unanonimdepetpu a întrebat:

Stie cineva, daca achizitionezi o drona cu o raza de actiune de 500+ metri ai nevoie de un act de la politie sau ceva?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Dacă vrei să faci treaba legal sunt multe bătăi de cap.

In legislația română nu exista conceptul de drona cum îl știm noi. Intra la subcategoria de aeronavă civilă monitorizata fără pilot.

Dacă drona are peste 500g trebuie înregistrata la AACR

Dacă drona are peste 15kg (nu glumesc) e nevoie de certificat de navigabilitate pentru pilot.

Dacă are peste 20kg ai nevoie și de RCA.

Încă o chestie extrem de ridicola, pentru fotografiere/filmare cu drona e nevoie de aprobare de la MApN. Serios.

Nu ai voie sa decolezi / aterizezi in oraș.

Până de curând trebuia să ceri segregarea spațiului aerian la AACR.

Mult prea complicat, mult prea ridicol.

5 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Da frate, îți trebuie și carnet de pilot de elicopter

| PainTech a răspuns (pentru Alverto):

Nu ești prea departe happy

| DuckDodgers0 a răspuns:

Trebuie sa o inmatriculezi