| Andrei1352 a întrebat:

Sunt nou si stiu ca postez intro categorie gresita dar celelalte nu sunt prea accesate.

Recent mi-am cumparat un laptop Asus. Totul okei dar am o problema. Windows 7 imi cere cam din ora in ora sa selectez un webcam default (pana acum mai am conectat niste webcam-uri) si nu stiu ce sa fac. Imi apar 3 butoane,Ok; Cancel; Apply. Daca apas pe apply,nu se intampla nimic,iar in lista de selectare a webcam-urilor apare doar "Video Web Camera". Va rog spuneti-mi ce sa fac, de unde pot lua un driver pentru webcamul laptopului si cum pot face ca acest lucru sa nu se mai intample? Va multumesc, dau funda celui mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut Andrei
Nu conteaza modelul Acer, din windows e problema, daca e problema.
Din moment ce functioneaza e clar ca e instalata, nu mai cauta drivere.
Iti cere webcam default deoarece ai mai multe webcamuri reale sau virtuale instalate. (programe gen manycam)
Selecteaza tu din meniul care apare webcamul incorporat (care e aici chiar depinde de la model la model), ia'o pe incercari pana o nimeresti, si dai apply si ok.
Bafta

| adriang95 a răspuns:

Ce model?

| Andrei1352 explică (pentru adriang95):

Conteaza? Doar da-mi un raspuns te rog frumos. Toate web-urile sunt la fel dar nu stiu al meu de ce ma intreaba mereu daca sa ii dau default sau nu. Si in plus mai am o chestie, dupa ce intru pe site-uri precum www.tinychat.com si dau webcam, pe urma nu ma mai intreaba sa selectez web-ul, deoarece la tinychat cand dai webcam iti zice sa dai allow daca vrei sa prelueze imaginile date din laptop.

| Andrei1352 explică:

Laptop Acer, dar a corectat gresit TPU.