| Kindal38 a întrebat:

Salut TPU! Tocmai ce mi-am luat un procesor (i5 4670s) cu 4 cores dar nu merge in 4. Cand intru in task manager imi apare 2. Am incercat sa le activez pe toate din run, msconfig doar ca imi apar doar 2. In bios scrie i5 4670s deci il recunoaste doar ca nu recunoaste ca are 4 cores cred. Am dat si update la bios dar degeaba. Ce ar trebui sa fac? Va rog eu mult sa ma ajutati!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vezi in BIOS daca sunt activate cele 4 core-uri.

| RxTx a răspuns:

Buteaza cu un ubuntu
si vezi in ubuntu

in afara de asta uitatea in bios ca si de acolo poti sa mai stigi intentionat din cor-uri sa nu consume mult computerul poete e setat sa fie stinse 2

dar in ubuntu poti sa vezi multe

ia fa tu un usb stick sau un dvd bootabil cu ubuntu

nu trebuie neaparat sa il instalezi poti sa il rulezi direct de pe DVD

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Dupa asta fă și tu un upgrade de bios pentru ca să vadă anumite procesoare trebuie neaparat facut upgrade de bios

| Wr3nch a răspuns:

Vezi cu speccy ce zice.

| Brizbriz a răspuns:

Ia bios-ul la rand si gaseste unde scrie cate core are
daca are patru, pune una, salveaza, rebooteaza, intra din nou in bios, si pune 4... am mai vazut setat 4 si mergeau numai 1-2