| Alin0001 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Cum se poate reinstala windows-ul? Va rog mult! Raspunsul cel mai bun si cel mai detaliat primeste funda!

Răspuns Câştigător
| LeahAduRose a răspuns:

1. Asigura-te ca pc-ul tau indeplineste cerintele minime hardware pentru instalarea WinXP: proc. 300 Mhz, 128 MB RAM, spatiu liber hard disk 1, 5 GB, monitor SVGA cu rezolutie min 800x600, drive CD-rom/DVD-rom, tastatura si mouse. Din moment ce ai cerut detalii despre "reinstalare", presupun ca aceste cerinte sunt deja indeplinite de pc-ul tau.

2. Trebuie sa ai la indemana un CD sau DVD cu sistemul de operare WinXP. O licenta se poate achizitiona de la aproape orice magazin de IT.

3. Trebuie sa ai la indemana CD-urile cu drivere pentru componentele din sistem, gen imprimanta, placa video, sunet, retea, chipset-ul placii de baza etc.

4. Iti recomand sa testezi de cateva ori instalarea WinXP intr-o aplicatie de virtualizare a pc-urilor, gen VirtualBox 1.3.8(gratuita).

http://lix.in/3cad2d

Aplicatia se executa din calea : C:\Program Files\InnoTek VirtualBox\ si odata deschisa iti permite sa creezi si sa configurezi un pc virtual prin intermediul unui vrajitor.

Se face click pe butonul New din aplicatie, se adauga numele noului pc, tipul SO(Sistemul de Operare), memoria de baza, un hard disk virtual de 10GB.

Odata creat pc-ul virtual, din butonul Settings se mai pot face ajustari, de exemplu, la memoria placii video virtuale, dar si, foarte important, se stabileste calea de unde va fi instalat SO-ul: Settings->CD/DVD-ROM->Mount CD/DVD drive->Host CD/DVD drive(litera alocata unitatii).

Sistemul de operare se poate instala, in acest pc-virtual, si de pe o imagine de CD, care poate fi realizata gratuit cu ISO Recorder v2:

http://lix.in/c04411

In caz ca vrei sa testezi instalarea WinXP de pe o imagine de CD/DVD si nu dintr-un drive, setarile necesare in Virtual Box sunt: Settings->CD/DVD-ROM->Mount CD/DVD->ISO Image file->Butonul "Select"->Add->se cauta imaginea pe hard disk->Select->OK.

Procesul de instalare porneste acum cu click pe butonul Start din interfata aplicatiei: In urmatoarea "statie", se pregateste instalarea alegandu-se un spatiu liber pe hard disk, un hard disk nepartitionat sau partitie proaspat formatata. Trebuie apasat Enter, acceptata EULA, apasand tasta F8. Se selecteaza cu tastele directionale(sagetile) partitia-tinta. Trebuie spus ca interfata permite stergerea, crearea unei partiii si, in final, formatarea ei. Aceasta din urma este de preferat sa fie facuta in sistemul de alocare a fisierelor NTFS, care este mai sigur si permite recuperarea lesnicioasa a datelor sterse accidental si care nu au fost suprascrise.

Apasand in continuare tasta Enter se copiaza pe hard disk fisierele necesare sistemului de operare. La sfarsit, pc-ul va fi restartat automat, iar urmatoarea "statie" in procesul de instalare a SO este dedicata introducerii datelor personale, numele administratorului, organizatiei, numele grupului de lucru, protocoalele de retea(de obicei TCP/IP si Client for Microsoft Networks), numele computerului dar si, foarte important, al cheii produsului, care poate fi localizata pe spatele CD-ului de instalare. In caz ca nu o gasesti, cheia produsului poate fi aflata din sistemul de operare curent folosind un program special si gratuit:

Winkeyfinder:

http://lix.in/cdfe91

Fo rmatul cheii produsului este: xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx (5 seturi a cate 5 cifre si litere)

Important!
Daca nu se introduce cheia produsului, nu poti continua instalarea SO-ului!
Daca treci de acest pas, nu mai ai nimic de facut pana la sfarsitul procesului de instalare. Dupa restartarea pc-ului si inainte de initializarea interfetei Windows, vei fi invitat sa introduci numele user-ului/ilor care vor avea acces in sistemul de operare.

Daca repeti de 2-3 ori procesul de instalare in pc-ul virtual, nu vei avea probleme sa instalezi Windows XP din drive-ul CD/DVD-ROM. Inainte de a face asta, trebuie sa te asiguri ca pc-ul tau real va porni de pe CD/DVD-Rom procesul de instalare WinXP. Pentru aceasta trebuie accesat meniul BIOS(care poate sa difere de la un pc la altul), apasand tasta Del, din zona tastelor numerice. Se acceseaza optiunea Advanced BIOS Features->First Boot Device ->CD(sau DVD), astfel stabilindu-se mediul optic ca prima cale de startare a pc-ului. Se apasa F10 pentru retinerea setarii in BIOS si se restarteaza pc-ul. Se va apasa orice tasta la promptul "Boot from CD…" si procesul de instalare decurge ca mai sus.

Trebuie precizat ca WinXP poate fi upgradat, reinstalat si direct din interfata sistemului de operare deja instalat, prin accesarea CD/DVD-ROM-ului, in My Computer si cu dublu click pe setup.exe.

Intreg procesul de instalare a SO, plus a drivere-lor, inclusiv instalarea si configurarea programelor dureaza cateva ore.
Driverele pot fi instalate si de pe internet, daca CD-urile de instalare lipsesc. Exista numeroase site-uri care pun la dispozitie drivere gratuite, dar trebuie avut in vedere ca nu orice driver se potriveste la pc-ul pe care il avem:

http://drivers.softpedia.com/

De asemenea, driverele din SO-ul actual pot fi pastrate in siguranta si reinstalate automat, dupa reinstalarea SO-ului, cu ajutorul programlui gratuit Double Driver

http://boozet.xepher.net/dd/

Mai trebuie spus ca unele drivere sunt instalate automat de sistemul de operare si, deci, nu-i necesar sa apelam la alte surse de instalare. Pentru a te asigura ca toate driverele au fost instalate corect, dai click dreapta pe icoana My Computers->Device Manager si in arborescenta de dispozitive instalate nu trebuie sa existe niciun semn de intrebare marcat cu culoarea galben. Daca exista, inseamna ca driverul a fost instalat incorect sau lipseste si c-un click dreapta pe dispozitiv se alege updatarea driverului sau reinstalarea lui dintr-o sursa sau alta(CD/DVD-ROM sau director de pe hard disk).

Cam asta e! E bine sa exersezi instalarea SO-ulu inainte de a o pune in practica, si daca tot nu esti sigur ca o poti face, apeleaza la un technician.

| Alin0001 explică (pentru LeahAduRose):

Trebuie sa-ti dau tie funda deoarece am promis funda celui mai detaliat raspuns, chiar daca raspunsul tau nu m-a ajutat deloc! multumesc Gravity!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai nevoie de un cd/dvd bootabil cu windows, setezi din bios ca device primar de bootare unitatea optica, bagi cd/dvd si dai restart

| tr3ig a răspuns:

Cel mai bine cheama un prieten care stie sa instaleze si vezi la el ce si cum se face. nu te apuca singur din ce vezi in tutoriale pentru ca la tine e posibil sa ai alt bios alta configuratie la calc alt win si te incurci si ramai cu el varza. bafta.

| Anonim0100 a răspuns:

Salut deci urmeaza aceesti pasi : 1. sa ai un windows bootabil ( pe cd/dvd) 2. baga-l in dvd-rw si dupa apesi f11 sau del cum e la tine 3. apesi cd dvd boot 4.astepti sa-se incarce si dupa e simplu e cu ok ok enter si asa mai departe Succes... daca vrei poti lasa funda!

| ITHelper a răspuns:

Gasesti plinn youtube-ul de tutorialewinking

| ovi93 a răspuns:

Simplu:D http://www.videotutorial.ro/? p=425 urmareste cu atentie videoul si o sa fie usor. Am instalat prima data un windows xp acum vreo 3 ani. Nu stiam nimic despre calculatoare dar am reusit. Cu mici probleme, nu am facut partitiile cum trebuie dar conta ca mergea calculatorul.

| Ionascu_Valeria_1962 a răspuns:

Depinde ce windows vrei sa instalezi...