| fabilescu a întrebat:

vin cu o problema destul de grava.un prieten si-a cumparat un netbook Acer acum 3-4 zile si m-a rugat sa ii instalez windowsul deoarece il cumparase free dos.toate bune si frumoase pana azi cand m-a sunat sa imi spuna ca se uita la filmulete pe net si deodata s-a blocat, se auzea un fel de sunet metalic si s-a restartat si tot asa.i-am instalat alta versiune de windows si tot la fel face.de la ce poate fi? de praf nu poate fi vorba si nici update de bios nu i-am facut. funda

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Știu tipurile aste de netboock-uri.De regulă ele nu sunt construite pentru Windows. Ceea ce ai citit sunt micniunin comerciale ca să facă userii să creadă că numai wingozu lu gates există. Realitatea este că nu.
Aceste netboock-uri lucrează cu Linux, dar în cazul tău e vorba de o defecțiune a hed disc-ului.Deci recomand să îl ducă la garanție să îi schimba haed disc-ul și apoi să îl resoftezi cu Linux
Vezi la mine pe site că am 2 distribuții derivate din Ubuntu natty ce lucrează perfect pe așa ceva
Și au am un Acer AOD257 și rulează o distrubuție proprie de Linux(netbook OS) derivată din Ubuntu Natty și funcționează impecabil și rapid.Asta înseamnă să îi dai calculatorului ce îi trebuie nusă îl forțezi să lucreze cu ceva pentru care nu e construit și anume Windows, din motivul că placa grafică de 8 mb nu prea îl ajută. Succes

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce hardware are acel laptop?
CPU-ul i pe 100% cănd se întâmplă asta?
Contează și ce windows îi și de unde îi procurat. Dacă l-ai procurat de serveru ăla minune unde toți vreți invitații(din inconștiență) atunci își poate duce laptopul la service ca are baduri pe hard disc și pe viitor nu mai face pe meșteru dacă nu te pricepi.De asta sunt specialiști să facă ei asta.

| fabilescu explică (pentru DeyCj):

1.hardul e Toshiba(nu stiu ce model) de 320gb
2.cpu e Intel atom dual core de 1. 6ghz si sta in maxim 20-30% cand se intampla asta
3.prima oara am instalat win 7 ultimate pe ahci si a aparut problema dupa 2 zile de la instalare, azi am instalat xp sp3 cu licenta originala pe ide ca nu imi dadea voie pe ahci, dar nu am gasit toate driverele, iar dupa am instalat win 7 starter(asta e versiunea recomandata de mai multe site-uri pentru modelul respectiv de netbook) si tot la fel face
4.bad-uri nu cred ca are in 4 zile de folosire(nu mi-a dat nicio eroare la instalarea vreunui program sau altceva gen)
5.nu fac pe "mesteru". daca o faceam ma apucam sa-i updatez biosul, sa-l desfac bucata cu bucata si nu mai apelam la nimeni

| DeyCj a răspuns (pentru fabilescu):

Știu tipurile aste de netboock-uri.De regulă ele nu sunt construite pentru Windows. Ceea ce ai citit sunt micniunin comerciale ca să facă userii să creadă că numai wingozu lu gates există. Realitatea este că nu.
Aceste netboock-uri lucrează cu Linux, dar în cazul tău e vorba de o defecțiune a hed disc-ului.Deci recomand să îl ducă la garanție să îi schimba haed disc-ul și apoi să îl resoftezi cu Linux
Vezi la mine pe site că am 2 distribuții derivate din Ubuntu natty ce lucrează perfect pe așa ceva
Și au am un Acer AOD257 și rulează o distrubuție proprie de Linux(netbook OS) derivată din Ubuntu Natty și funcționează impecabil și rapid.Asta înseamnă să îi dai calculatorului ce îi trebuie nusă îl forțezi să lucreze cu ceva pentru care nu e construit și anume Windows, din motivul că placa grafică de 8 mb nu prea îl ajută. Succes

| introduaicinumele a răspuns:

Sunetul acela mecanic este de la hard cand se auto-calibreaza capul de citire/scriere sau cand il "parcheaza". Este de la controller-ul hardului nu poate sa-l gestioneze cum trebuie.
Nu stiu daca se poate repara problema asta, si nu stiu cea putut cauza defectionea. In ce conditii este folosit? Stii cumva asta?
Mai mult ca sigur trebuie schimbat hardul, dar poate fi si de la controllerul SATA de pe placa de baza, dar mai intai incearca sa-i schimbi HDD-ul.

| fabilescu explică (pentru introduaicinumele):

Nu vad de ce as schimba componentele intr-un timp atat de scurt.stiu ca firma respectiva nu e una de baza, dar nici sa schimb piesele la cateva zile de la cumparare.conditiile de folosire sunt destul de normale, temperaturile sunt ok...

| introduaicinumele a răspuns (pentru fabilescu):

Acer fac laptopuri bune, de fapt toate brandurile au cate un model bun, si altul mai putin bun deci nu poti zice ca Acer este o firma nasoala.

Si eu incercam sa te ajut sa-i repari laptopul, si acum, nu stii cum a fost transportat, daca l-a scapat pe jos, sau poate pur si simplu s-a dus hardul, este electronica, n-ai cum sa stii cat te tine. si mi se pare si mie ciudat sa schimbi piesele, dar daca s-a dus si nu prea se mai poate repara nu o schimbi? Si ca sa te asiguri ca nu este de la altceva, fa-ti un stick bootabil cu Linux, si da-i omului stick-ul sa il foloseasca mai mult timp sa vada daca face la fel, si sa copieze ceva pe hard cand OS-ul este rulat de pe stick sa vada daca face sunete ciudate.

| WR104 a răspuns:

Am avut aceiasi problema, e HDD-ul 100%.

| NTG a răspuns:

Trebuie mai multe detalii. Despre ce model de laptop e vorba? Acer...ok, dar de care?

Ce fel de sunet metalic se aude?
Ce a facut mai exact prietenul ala al tau cu laptopul? Trebuie sa spuna daca a introdus un CD/DVD gresit, daca a dat cu pumnul in el (zic si eu). Acel sunet denota ca e vorba de o problema de hardware, deci nu prea ar avea treaba cu biosul.

Daca acel prieten nu a deteriorat (fizic) sistemul, trebuie dus la garantie, singura solutie recomandata.

| fabilescu explică (pentru NTG):

Acer aspire one d270.ramane sunetul melodiei/videoclipului respectiv blocat(in difuzoare se aude, nu cred ca e de la vreo componenta).nu a introdus niciun cd gresit pentru ca nu are cd rom(e modelul ala mic de laptopuri)