| Lov3rBoy a întrebat:

vreau sa cer parerea voastra pentru un laptop de gaming. Vreau sa fie Alienware intre 3500 - 5500 lei si sa-mi dati mai multe detalii despre el. Daca se poate si link-ul de unde pot comanda un astfel de laptop. Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| alinaalin955 a răspuns:

Niste escroci(ma refer la Alienware). Preturile sunt mult umflate.
Cum poti sa pui pretul asta la asa ceva?
http://www.emag.ro/......DLZLJBBBM/
Daca il cumparam pe componente cred facem economie de vreo 2000 lei.
La laptop-uri este aceeasi situatie.
Unitatea de mai sus este slaba.Nu poti sa dai 4500 lei si sa ai procesorul ala si placa aia video.Mai bine pui I5 decat acel I7.

29 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

La banii aia gasesti o unitate Alienware, nu un laptop.
http://bit.ly/1ex0zoI
Singurele laptopuri Alienware sunt la preturile astea:
http://bit.ly/1ex0EJ4
Laptopurile de gaming sunt astea:
http://bit.ly/1hUeddG
Vezi daca-ti place vreunul. La banii aia iei usor o superunitate sau cea recomandata de mai sus, e mult mai rentabil. Ori iti faci o configuratie de 3500 ron super buna i7 si tot tacamul si de restul pana la 5500 iti ramane sa-ti iei si-un laptop cu i3 sau i5. E decizia ta, recomand daca iei sa iei de la eMAG, daca nu esti multumit primesti banii inapoi.

| CM7YRE a răspuns (pentru alinaalin955):

Numai placa video de la unitatea aia e 2000 ron, ce-i drept Open Gl-ul lasa de dorit dar performantele sunt prea bune. Fa-ti tu asa ceva, pe-o racire cu freon si placa de baza de 1000 ron sa vezi cat de duce. Cel mai ieftin Alienware din strainatate e 1000$, deci de la 3300 pana la 5000 cu cat se vinde aici e ceva, dar transportul, si profitul nu se pune? Fa-ti tu afacere sa pierzi din bani sa vezi cat de rentabil e. Aici nu e cearta sau critica, iti place, cumperi, nu, p'ADIO happy

Răspuns utilizator avertizat
| Lov3rBoy explică (pentru CM7YRE):

Nu prea stiu sa-mi fac o configuratie.
ce zici de asta? http://www.emag.ro/......EN1B0BBBM/

nu e putin 2. 2ghz?

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Nu stiu sa fac o configuratie ...nu stiu cam nimic in acest domeniu, de ce i5 e mai bun decat i7?

| CM7YRE a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Pentru un laptop e buna frecventa procesorului. La laptopuri piesele sunt mai scumpe, de-aia au preturile asta, din cauza potabilitatii, dimensiunii.Procesorul e din generatie Haswell o generatie noua si beneficiaza de Turbo Boost, o sa te ajute foarte mult chestia asta. Daca vrei neaparat cel mai bine de banii aia iti faci o configuratie pe piese, iti iei o unitate foarte buna. Uita-te peste configuratiile astea:
http://intimp.ro/forum/viewforum.php?f=10
sau daca vrei o configuratie spune in ce bani, ce ai prefera, daca vrei cu mouse/tastatura/monitor etc.

| Lov3rBoy explică (pentru CM7YRE):

Vreau configuratie pentru laptop... nu am mai facut asta pana acum
mouse-ul o sa-l iau de la Razer probabil dar ajuta-ma cu configuratia pentru un laptop bun
Prefer i7..cred

| Lov3rBoy explică (pentru CM7YRE):

Ca HDD nu e mai bun un SSD?

| Lov3rBoy explică (pentru CM7YRE):

Ce parere ai de asta? http://www.emag.ro/......DZMXJBBBM/

e bun procesorul?

| CM7YRE a răspuns (pentru Lov3rBoy):

La chestia cu "Vreau configuratie" prin configuratie = custom build se intelege, ce placa video vrei.ce piese vrei tu. La laptop nu poti face asta decat la Alienware pe site:
http://www.alienware.com/landings/laptops.aspx
Un laptop se ia direct scos din fabrica, tu nu poti sa-i adaugi sa-i scoti ce vrei, maxim ii poti pune alt hdd, alt ram.
Da, un SSD e superior fata de un HDD, dar e mai scump si ai spatiu de stocare mai mic, ai avantaje si dezavantaje.
Ba da, Lenovo asta cu SSD e mult mai bun la procesor, placa video, greutate si mai are ceva calitati in plus. Chestia e ca-i ssd-ul cam micut, nu o sa te ajute 8 gb, dar e mai bun ca Aspire-ul de sus. Daca vrei sa ti-l iei poti opta pentru acesta, dai comanda de-acasa, totul iti vine frumos impachetat, desfaci de fata cu curierul, si ii dai si drumul (chiar daca nu are os-ul instalat) sa vezi ca functioneaza. O sa fi foarte multumit, dar in caz de nemultumire il poti returna. Se-ncadreaza si-n bugetul tau, si e foarte bun. Recomand sa-l iei daca si tie iti place. Si pentru chestia cu spatiu sau ssd, daca vrei viteza oricand poti schimba hdd-ul din el cu ceva mai bun sau poti sa-i iei un hdd/ssd extern.

| MskDesign a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Un pc normal cu monitor. Daca vrei iti fac o configuratie.

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

I7 ala este foarte vechi probabil, vezi ca are 2, 6 GHz.
Tu vrei neaparat laptop, stii tu mai bine de ce.Componentele laptop-urilor nu sunt la fel de puternice ca cele ale sistemelor desktop.

| Lov3rBoy explică (pentru MskDesign):

Fa-mi, astept.

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

E putin 2.6?
Ce are laptopul? nu stiu sa folosesc sistem dekstop.

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Pentru un laptop ar fi foarte OK, dar pentru un sistem desktop este putin.
Sistem desktop inseamna PC, calculator cum se spune.
Laptopurile nu prea sunt pentru jocuri, se incalzesc.
Daca iti cumperi un calculator pentru a putea sa te bucuri de jocuri ai nevoie de un monitor full hd.

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Un racitor bun sau ceva, uite aici : http://www.caro.ro/configurator.php

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Nu inteleg, ce racitor?

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Laptopurile sunt atat de rele pentru gaming?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Nu sunt atat de rele dar sunt mai slabe.
Nu poate asa ceva
http://www.irisvista.com/......ard-28.jpg
sa se puna cu asa ceva
http://www.pureoverclock.com/......60oc_5.jpg
Daca vrei neaparat laptop, cel aratat de tine mai sus este foarte OK.

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Fa-mi configuratie de calculator atunci pana in 50mil

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Am dar primesc sugestii

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Daca vrei monitor trebuie sa rupi de la placa video si de la RAM.
Sa zicem ca te hotarasti sa cumperi cam asa ceva cum ti-am aratat eu.Cand alegi carcasa trebuie sa ai grija ca placa video este foarte mare, iti trebuie o carcasa mare.
Daca ai monitor, nu-ti mai trebuie.
http://www.emag.ro/......priceasc/c
Pa.

| Lov3rBoy explică (pentru alinaalin955):

Vreau si un mouse bun, cred ca o sa aleg de la razer dar nu stiu sa asamblez componentele si mi se parea mai bun un i7, si un SSD

| alinaalin955 a răspuns (pentru Lov3rBoy):

Pune din nou intrebarea cu ce-ti doresti si vezi ce raspunsuri primesti.

| MskDesign a răspuns (pentru MskDesign):

Acum ia toate acele linkuri si fa o alta intrebare pe tpu.ro,si intreaba cat de buna este aceasta configuratie pentru gaming si anunta-ma si pe mine.

| alinaalin955 a răspuns (pentru CM7YRE):

Niste escroci(ma refer la Alienware). Preturile sunt mult umflate.
Cum poti sa pui pretul asta la asa ceva?
http://www.emag.ro/......DLZLJBBBM/
Daca il cumparam pe componente cred facem economie de vreo 2000 lei.
La laptop-uri este aceeasi situatie.
Unitatea de mai sus este slaba.Nu poti sa dai 4500 lei si sa ai procesorul ala si placa aia video.Mai bine pui I5 decat acel I7.

| MskDesign a răspuns:

Salut!
Ori esti gamer ori te faci.Cum sa dai acesti bani pentru un laptop.Gandestete mai bine la un sistem Desktop cu un processor AMD.AMD-ul e cu mult inaintea Intel-ului in privinta jocurilor.De Intel cred ca a mai ramas doar numele.Un AMD 8 core, o placa de baza de la mama ei si o placa video cu muschi pe ea, o sa lase in urma orice laptop din lume in privinta jocurilor. Daca mai pui si trei monitoare de aceeasi rezolutie la un sistem desktop de acest gen, ai sa te crezi in paradis.

| Lov3rBoy explică (pentru MskDesign):

Mda..eu sunt gen : ce e ala sistem dekstop?
Sincer..sunt praf la partea tehnica