| superasu03 a întrebat:

vreau sa cumpar un calculator si nu stiu pe care sa aleg ma ajutati si pe mine?

asta e primul

Intel Core i3-4130 Processor (3M Cache, 3.40 GHz), LAN 10/100/1000 Mbps, 2 x USB 3.0, 8 x USB 2.0,
Memorie: 1 x PC3-12800, 4GB DDR3-1600 MHz,
Placa de baza: Asus H81M-C, 2 x sloturi de memorie maxim 16 GB,
Placa video: HD Graphics 4400,
HDD: Seagate 500GB, 7200 rpm, 16 MB cache,
Carcasa cu sursa HiPro 330W.

Procesor:
Tip procesor: i3-4130
Model Procesor: Intel(R) CoreTM i3
Frecventa procesor: 3.4 GHz
Dimensiune cache procesor: 3 MB
Placa de baza:
Model placa de baza: Intel H81
Sloturi memorie: 2
Audio / Video:
Model placa video: HD Graphics 4400
Memorie / Stocare:
Memorie RAM: 4096 MB
Capacitate HDD: 500 GB
Comunicatii:
Retea: LAN 10/100/1000 Mbps
Porturi: 2 x USB 3.0
8 x USB 2.0
Altele:
Carcasa: Tower

si al doilea

Memorie: 4GB, Placa video: GeForce GT630, Procesor: Intel Pentium G2030, HDD: 500GB

Procesor:
Tip procesor: G2030
Model Procesor: Intel(R) Pentium(R)
Frecventa procesor: 3 GHz
Dimensiune cache procesor: 3 MB
Audio / Video:
Model placa video: GeForce GT 630
Memorie / Stocare:
Memorie RAM: 4096 MB
Capacitate HDD: 500 GB
Altele:
Carcasa: Tower

Răspuns Câştigător
| Nelutsa a răspuns:

Nu este prea mare diferenţa.
Dar 1 are procesorul mai bun. Şi cred că şi placa video este mai bună happy.
Acum depinde designul cum arată. Succes.

3 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Decat sa cumperi unul de a gata mai bine construiesti tu unul, iesi mai ieftin si bagi si ceea ce iti place, la primul placa video de rahat, la fel ca si la al doilea. Sursa la primul iarasi este de rahat, sursa la al doilea nu ai precizat.
Al doilea are un procesor ok, dar totusi salb pentru zilele noastre. Daca nu te bagi sa iti faci un pc ti-l asambleaza magazinul (pentru vreo 100 lei) daca cumperi toate piesele de la ei. Sau ia un laptop.

| hypentakill a răspuns:

Slab, slab. E mai bine sa-l faci pe piese nu e greu. Il gasesti mai ieftin si mai bun. Dar daca ar fi sa alegem... prima are un procesor mai bun dar nu e prea mare diferenta dar a doua configuratie are o placa video mult mai buna.

| hashu1985 a răspuns:

Depinde la ce folosesti calculatorul daca e pentru jocuri atunci construieste-l in jurul unei placi video, daca e pr browisng si filme atunci orice pc de generatie noua iti va satisface necesiatea. Daca-mi spui un buget in care vrei sa te incadrezi te pot ajuta.