| Bratu_Ionut_1995 a întrebat:

vreau sa imi cumpar o unitate de pc la vreo 1000 lei cum este mai bine sa o cumpar direct din magazin sau sa o fac din piese? si oricum ar fi cam la ce optiuni sa ma astept (ma refer la ce procesor, memorie etc)

Răspuns Câştigător
| MikeAlexis a răspuns:

Corectez*
ASRock FM2A55M-DGS (Soclu FM2) 213RON, cu AMD Vision A4-5300 210 RON (Cu grafica integrata HD 7480, buna). Cu un efort de 73RON.

9 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Eu unul nu as lua in veci un calculator gata facut de pe la Altex, Domo, etc.Pe langa faptul ca la pretul ala iti poti lua ceva mai performant.Sa nu mai vorbesc despre faptul ca, cumperi o unitate gata facuta care vine cu nu stiu ce placa de baza de nu am auzit, o sursa de cea mai proasta calitate desi e lipita pe ea un abtipild cu 500W, si iti mai tranteste un procesor depasit tehnologic, tehnologie de fabricatie veche (ce mai au ei pe stoc).Iti arunca un HDD de 500GB, 4 GB RAM doar sa-ti ia ochii. Si majoritatea care mananca gogoasa asta sunt utilizatori care nu stiu ca e o configuratie proasta, ca atata stiu si ei, Cantitatea RAM, HDD, si Procesorul (sa dea cati mai mult Ghz).Nu multi au timp sau interes in legatura cu piata hardware

| taken a răspuns (pentru MikeAlexis):

MikeAlexis ce calculator poti configura cu 1000 lei?

carcasa=100lei
sursa=150lei (o sursa buna este dublu)
dvd writer=100lei
memorie 4GB=100lei
hard disk 500 GB=300lei (250 GB=200 lei)
Pune tu pana la 1000 lei placa de baza, placa video si procesor.

| MikeAlexis a răspuns (pentru taken):

Sursa buna duplu ca pret? Te informezi cumva din reviste? O sursa Sirtec - High Power Element PLUS 400W Certificata 80+ capabila, sa duca un sistem performant, costa 170RON!
Un HDD Seagate 7200 RPM/500GB SATA II costa 235RON.

| taken a răspuns (pentru MikeAlexis):

Bine cum spui tu.Sursa am spus 150 lei.La hard disk punem 200 lei.In total 650 lei.Recomanda placa de baza+procesor+placa video de banii ramasi adica 350 lei.

| MikeAlexis a răspuns (pentru taken):

Placa de baza MSI 760GM-P21 (SOCKET AM3+) cu placa video integrata (Radeon HD3000) 160RON, Radeon HD5570 1GB DDR3 128-bit 190RON. Sau poate ramane cu cea integrata de pe procesor, si mai strange ceva banuti ramasi (190RON) si isi ia una din serile HD7*** sau 6***

| MikeAlexis a răspuns (pentru MikeAlexis):

Corectez*
ASRock FM2A55M-DGS (Soclu FM2) 213RON, cu AMD Vision A4-5300 210 RON (Cu grafica integrata HD 7480, buna). Cu un efort de 73RON.

| luky63 a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=10392 Aici ai cea mai buna solutie. Bafta. Funda?

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Uite aici ce am facut eu! NU are sens sa iti iei un calculator nou la 1000Ron, avand in vedere ca cele mai ieftine le gasesti la 800Ron - NU trebuie sa te astepti la calitate.
Pe piese ai mai multe sanse sa iti dea un PC mai de calitate!
Calculatorul care ti l-am facut eu are tot in afara de HDD si unitate optica (dvd-rom, cd-rom, din astea), Si nu am pus HDD pentru ca nu are sens! - de cand a fost inundata fabrica din China, toate HDDurile sunt scumpe. Cauti pe okazii.ro, Si daca ai nevoie de 640GB iti iei 2 de 320 cu 7200RPM cu 200in total.
Deci ar fi 1100 Cu totul!
Sper ca te-am ajutat!

| taken a răspuns:

Cred ca trebuie sa mai strangi bani. Daca nu ai posibilitatea sa mai strangi bani cumperi ceva de ganul asta :
http://www.altex.ro/......hics-linux

http://www.emag.ro/......EGHRKBBBM/

| Anamaria0022 a răspuns:

La pretul ala, mai bine o faci din piese
bit.ly/2enYXsH