| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, vreau sa va intreb am un laptop ace nitro 5 si am 2 sloturi de memorie ram are ceva daca o scot pe cea de 8 gb de ram si adaug o singura memorie de 16 gb de ram pe un singur slot, leptopul suporta oricum doar 16 gb de ram, multumesc dau funda

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in cele doua sloturi ai 2 memorii (de 8Gb) identice, atunci functioneaza in regim "Dual channel", care este de 2 ori mai rapid decat cu o singura memorie (de 16Gb).
Ca urmare, extinde memoria la 2 bucati de 8Gb IDENTICE, fiindca va merge mai incet cu o singura memorie!

| NLS a răspuns:

Cand ai 2 sloturi si folosesti o singura placa de RAM, pierzi lucrul in Dual Channel, si asta reduce performanta memoriei cu aproximativ 30% (categoric NU de 2 ori, cum a indicat Bula).

Daca ai o grafica integrata, e foarte important sa ai memorie cat mai rapida, deci faci o greseala lasand o singura placa.

Daca ai placa video dedicata de la nVidia,
atunci nu e atat de grav sa pierzi din performanta memoriei
(dar totusi, e un regres, si daca te si joci sau faci ceva mai productiv pe laptopul acela, ar fi de evitat, se va misca mai bine cu 2 placi de RAM perfect identice ca marime (capacitate in GB), frecventa, latenta(CL) si voltaj).

Suplimentar, trebuie sa activezi modul XMP din BIOS, sa lucreze la cea mai mare frecventa de care sunt capabile.

| VoidEternal a răspuns:

Daca laptopul suporta 16 GB max și are 2 sloturi atunci poți pune max 8gb/slot.

| carevaescu a răspuns:

Ce procesor ai?

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru carevaescu):

I5 11400H

| carevaescu a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Poti sa pui lejer 2 stickuri de ram ddr4 32Gb 3200mt/s (pentru un maxim de 64GH)

Procesorul in sine ar susține pana la 128GB