| Mary012 a întrebat:

Salut tuturor! Caut un program pentru a face ca coolerul laptopului meu sa se roteasca la maxim si nu gasesc. Din bios nu merge pentru ca nu am aceasta optiune.Cu speed fan nu merge pentru ca nu este compatibil cu placa de baza sau asa ceva si nicu MSI AFTERBURNER care are si optiune de FAN SPEED pentru ventilator. Intrebarea mea este daca cunoasteti un program pentru a duce RPM ale ventilatorului la maxim. Mentionez ca am un cooler foarte silentios la cele 5000 si ceva de rotatii pe care le poate atinge cand placa video se incinge la 87-88 de grade.

9 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Se modeaza biosul cu flash bios. Asta pentru a il deschide ca el e blocat din fabrica. Normal ventilatorul merge automat dar daca modezi poti controla tu. Eu mi l-am modat laptopul. Dar nu recomand ca se poate arde biosul in acest proces, trebuie tupeu sa faci asta.

| DryIce a răspuns:

Eu la gtx 670mx am oc pana la 900mhz si sta la 84 grade si e ok, n-am probleme. 88 e cam mult, cand trece de 85 trebuie tu sa reduci oc. Si la mine daca dau 1000mhz urca la 92 grade in sarcina.

| DryIce a răspuns:

La mine a trebuit bios special modificat nu merg alea oficiale, eu am gasit la cineva care a mai facut la exact acelasi laptop cu a meu: http://www.overclock.net/......-bios-file tu va trebui sa cauti alt bios pe net.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Sau pur si simplu faci cum am facut la laptopu vechi rolling on the floor am desfacut carcasa, am taiat firu la cooler si am legat pe direct rolling on the floor il tinea la blana ventilatoru tot timpul. Am gasit curent undeva pe placa de baza si am lipit firu acolo rolling on the floor amintiri din copilarie lol

| TheFragranceMaster a răspuns:

Pune un ventilator, cooler sub laptop si ai rezolvat problema.Parerea mea sa lasi in pace cooler-ul laptop-ului, nu degeaba vine setat cu o anumita viteza.

| Mary012 explică (pentru TheFragranceMaster):

Am si cooler sub el cu ventilatoar destul de mare si face destul de rece.

| J3nnif3r a răspuns:

Cooler extern este "solutia" pe care o cauti - este un fel de suport pentru laptop care il va tine la rece. Gasesti in orice supermarket mai mare, dar si online cu preturi incepand de la 60-70 lei (desi gasesti si mai ieftin - dar media cam asta e)

| Mary012 explică (pentru J3nnif3r):

Am si cooler extern la el de 2 ani.

| J3nnif3r a răspuns:

Si ca sa iti raspund mai concret la intrebare, nu cunosc sa existe un program care sa mareasca viteza ventilatorului. Incearca sa nu il tii pe suprafete textile pentru ca se incinge mai tare - tine-l pe masa/birou.