| Redik19 a întrebat:

Salut, va voi explica "problema" mea, sa zic asa.
Deci: 1. Acum 2 zile mi-am achizitionat Samsung galaxy s4 mini, cand am pornit prima data telefonul avea baterie aproximativ 50%, l-am pus la incarcat doar vreo 1 - 2 ore, pana cand acesta s-a incarcat 100%.
Intrebarea mea este: Trebuie sa-l las 12 - 24 de ore la prima incarcare? Pentru ca am vizitat tot felul de site-uri in care scria ba ca trebuie ba ca nu trebuie, asa ca am ramas confuz.
2. Daca trebuie sa-l las mai mult timp la prima incarcare, spre exemplu 24 de ore, daca il las acum atata timp la incarcat isi mai face acest efec de "durata de viata mai mare"?

Răspuns Câştigător
| wLt a răspuns:

Salut, stai liniștit, am achiziționat un S5 Gold nou, aveam 47% baterie când l-am scos din cutie, i-am descărcat bateria și apoi l-am pus la încărcat normal, nu l-am lăsat nici 12, nici 24 de ore. Bateria vine deja formatată, adică e făcută de ei pentru a evita aceste probleme. Mulți oameni nu știu chestia asta, dar 85% din telefoanele ăstea mai noi, vin deja cu bateria făcută și formatată. Așa că nu sta cu grijă!
Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce l-ai bagat la incarcat daca avea 50%? Nu asa maresti durata de viata a bateriei.Ba dimpotriva.Bateriile nu se ma formateaza de cativa ani.Il incarci normal.2-2,5 ore.

| Redik19 explică (pentru darrio2007):

Pana acum l-am incarcat normal, dar mi se pare ca se consuma prea usor bateria, iar asta am auzit ca e din cauza ca nu am formatat-o...

| darrio2007 a răspuns (pentru Redik19):

Cat de normal l-ai incarcat pana acum daca in intrebare scrii ca il ai de doua zile? Nu te inteleg.

| Stefan_Gavrila_1990 a răspuns:

Telefoanele de ceva vreme vin cu bateria gata formată

| sMoK1 a răspuns:

Pai in mod normal tu trebuia sa il descarci de tot de cand l-ai scos din cutie, nu sa il incarci pana la 100 %. Si da telefonul pentru formatare trebuie descarcat complet, iar apoi trebuie tinut la incarcat timp de 12 ore (preferabil sa fie si inchis) asadar iti sugerez sa-l pui peste noapte. big grin Funda?