| Alexu_Alexu_1996 a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa de baza noua dar nu stiu ce sa aleg.Mi-au sarit in ochi 2 placi:Asrock B85 Killer Fatallity undeva pe la 3 milioana jumate,aproape 4, si Gigabyte Z87x-D3H.La Asrock imi place ca e gaming,iar pentru pretul ei este foarte buna,avand in vedere ca cele de gaming sunt al dracu de scumpe, orice ar fi nu numai placi de baza.Pe de alta parte Gigabite m-a atras si mai mult in primul rand ca are chipsetul mai bun Z87 care suporta overclock bineinteles, iar B85 e cu?,depinde de noroc,ori merge bine, ori soliciti placa prea mult.Gigabite costa 6 milioane dar parca e mai buna chiar daca nu e ea de gaming.Voi ce ati alege dintre modelele astea 2?

8 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Daca as avea procesor cu multiplicator deblocat(overclockabil) mi-as lua-o pe cea Gigabyte.Si nu te mai lua dupa informatiile astea "recomandat pentru gaming"...sunt doar niste chestii de marketing.

| SouLIce a răspuns:

Depinde si ce procesor ai
Daca vrei sa faci si over clock acel gigabyte este ok daca vrei doar gaming asrock-ul este super ok

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru SouLIce):

Procesor deocamdata nu am, dar o sa iau si din acela bineinteles pe Intel Haswell, ori un I3, ori cel mai ieftin I5(ca pret). Doar nu oi fi tampit sa iau Celeron

| SouLIce a răspuns:

Deci asrock-ul este cel mai potrivit

| Ionel85 a răspuns:

Alege gigabyte este mult mai buna. Eu am gigabyte si sunt foarte, foarte multumit de ea. Este adevarat ca Asrock nu am avut dar am avut multe modele in 10 ani de zile de la Sis care nici nu stiu daca mai exista pana la... Asus, Msi. Asus m-a dezamagit inca o am. Cred ca Asrock are un prieten si tocmai o schimba :)) deci mai bine ramai la gigabyte http://bit.ly/1rMihBc

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru Ionel85):

Da,aceasta este placa de la Gigabite despre care va spuneam ca as cumparao.Din pacate, placa de la Asrock am gasit-o pe evomag.ro Asrock B85 Fatality Killer.Dar parca tot mai vreau asa raspunsuri care ar fi mai buna, tinand cont ca nu sunt nici gamer inrait si nici nu ma dau in vant dupa overclock, nu am la ce sa fac.N-am motiv.Eu vreau performanta si rapiditate. Daca eram gamer bineinteles ca imi luam Asrock-ul acela.

| Alexu_Alexu_1996 explică:

Ma,chestia e ca nu fac overclock, si nici nu o sa cumpar un procesor pentru al overclocka, si nici nu sunt asa mare gamer inrait, oricum daca eram, trebuia sa iau si o placa video dar nu-mi ajung banii.Dar chestia e ca la Asrock m-a atras ceva la Gigabite altceva.Eu vreau performanta,rapiditate si stabilitate,si sa nu se mai blocheze intr-una la videoclipuri din astea pe Youtube,unele nici macar HD nu sunt si tot merg greut.Dar la Gigabyte,nu stiu, chiar daca nu am avut niciodata placa de la ei, ceva imi spune ca e un producator bun si care fac produse bune, plus ca placa asta are chipsetul mai actual.Iar la Asrock-ul asta, parca m-a convins rewiew-ul sau.Mai ales ca este o placa de gaming deci e tapana, de obicei cand iti faci calculator de gaming, trebuie sa il faci zdravan rau de tot.Iar la pretul acesta de 365 RON parca e o mare ocazie.Chiar daca nu sunt gamer si nici nu ma dau in vant dupa overclock.

| Alexu_Alexu_1996 explică:

Sau m-am mai gandit la ceva.Sa caut una din seria 9 adica cu chipset Z97.Am vazut ca au inceput sa apara si componente pentru placile cu accest chipset.Si m-am gandit sa cumpar tot de la Gigabite sau Asrock.Nu de alta dar sunt producatorii cei mai de top.Voi ce ziceti sa caut asa ceva sau sa ma opresc la una din celelalte 2?