| michidutzzz a întrebat:

Vreau sa imi fac un upgrade la sistemul meu.

CPU actual: AMD Athlon 64 x2 5000+ 2.7 Ghz
2.5 GB RAM DDR2 667 Mhz
Placa de baza: AsRock n68c-s ucc(suporta DDR2, si >>DDR3) dilema mea, este ca am cumparat acum jumatate de an o placuta de 4 GB DDR 3, dar PC_ul nu se aprindea, banuiesc ca nu era compatibil procesorul cu DDR3.

Ce doresc eu, Vreau sa imi schimb procesorul, si sa imi pun ram DDR3, va rog sa va dati niste pareri, ce CPU sa imi cumpar, un AMD Athlon 64 x2 6400+ 3.2 Ghz, suporta DDR 3? e socket AM2.

Placa mea de baza suporta si AM2, si AM2+. Va multumesc!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa ta de bază suportă toate tipurile de soket Am.Deci poți pune liniștit procesor pe am3 și dacă bine mai țin minte cel mai puternic e phenomu-ul.Probelma ce ai avut-o cu ramul ddr3 vine de la faptul că probabil nu ai scos ddr2-ul din sloturi.Nu poți pune și ddr3 și dd2 simultan.Succes

| michidutzzz explică (pentru DeyCj):

Am scos placutele de DDR2 atunci, am pus doar DDR 3-ul singur, era de 1333 MHz parca. Nu stiu care a fost problema, cred ca AMD-ul athlon 64 x2 5000+ nu e compatibil cu ddr 3, cred, nu stiu exact big grin

| florin1979 a răspuns:

Asta e lista procesoarelor suportate. http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/?cat=CPU

| michidutzzz explică (pentru florin1979):

Da-mi te rog ID-ul tau, sau emailul tau, vreau sa iti cer niste sfaturi. Eu sunt la info, anul 2, ma pricep cat de cat la hardware, dar toti mai avem de invatat big grin Merci!

| florin1979 a răspuns (pentru michidutzzz):

Id mess sprintaroiuflorin