| Warchild a întrebat:

Salut
Vreau sa-mi cumpar o placa video, am mai scris aici dar acum vreau sa aflu niste pareri de placi video pe 128 bit vs 250 bit.

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Oricum nu mai e aia in stoc.
Incearc-o pe asta :
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
are alimentare 8 PIN PCIE

15 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

128 vs 256 bits e ca si la procesoare, 2 cores vs 4 cores, imagineaza-ti. Iti dai seama si de la bandwidth, cele pe 128 de biti au bandwidth de 2x mai mic(aici excludem unele modele) decat cele pe 256 bits. Iti recomand o placa video cu GDDR5 256 bits 2-4GB si cu bandwidth minim 160GB/sec, nu vreau sa dau nume de modele pentru ca ar fi complet irelevant.

| liviu890 a răspuns:

La ce placi video te-ai gandit sa iti iei? Evident ca e mai bine pe 256...

| Warchild explică (pentru liviu890):

Http://www.blasterzone.ro/placile-video-de-128-biti-vs-256-biti/
Optez intre :0
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
sau
http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gtx-960-2gb-ddr5-128-bit-1/
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

M-am tot uitat la rewiewuri si comparatii, benchmarkuri in esenta iese in evidenta consumul redus, silentiozitate la cele de la nVIDIA si performante in jocuri la cele de la AMD :)

| Warchild explică (pentru liviu890):

Mentionez ca pana acum am avut placi doar de la nVIDIA happy

| liviu890 a răspuns (pentru Warchild):

Si eu am avut doar Nvidia, dar as vrea sa incerc ceva de la AMD in curand. Eu am ceva asemanator cu 960-ul, mai exact un 660 de 2GB. Ce sa zic batalia se da intre r9 380 si gtx-ul de 960... sunt foarte asemanatoare. Eu mi-as luat R9 380 deoarece are mai multa memorie si daca vrei sa iti iei un monitor 4k s-ar descurca ceva mai bine (oricum nici una din ele nu o sa se descurce bine pe 4k, dar nu conteaza). Tu poti daca vrei sa iti iei si 960-ul...sunt asemanatoare.

| Warchild explică:

Inca ceva, acum am observat ca modelul MSI R9 380 are alimentare separata 2x 6-pin PCI-E, eu de la sursa am doar un conector de 6 pin...

| Warchild explică (pentru Warchild):

E nevoie se pare de un adaptor molex-6 pin

| liviu890 a răspuns (pentru Warchild):

Oricum nu mai e aia in stoc.
Incearc-o pe asta :
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
are alimentare 8 PIN PCIE

| Warchild explică:

Multumesc la toti happy

| liviu890 a răspuns (pentru Warchild):

Daca te hotarasti sa o iei, sa imi spui te rog frumos cateva impresii pe care ti le-a lasat dupa 1 saptamana de folosinta. Sper sa nu uiti, ca si eu as vrea sa imi iau ceva de la AMD. Daca iti iei de la gigabyte, sa stii ca s-ar putea sa aiba niste probleme cu driverul de la ventilatoare laughing Nu e asa complicat, daca ii faci update la driverul de la placa video (si SIGUR O SA II FACI), trebuie sa stergi programul de la gigabyte (clean uninstall, adica 100% sters ) si pe urma instalat iar. Eu am de la gigabyte si iti zic din experienta. Poate au rezolvat problema pana acuma...

| Warchild explică (pentru liviu890):

Eu am acum un gt 430 de la gygabite si nu am avut probleme cu ea, apropo ai cumva cont pe steam sau origin?

| Warchild explică (pentru liviu890):

Si mi s-a pus pata pe placile de la MSI nu stiu de ce, de fapt stiu happy

| liviu890 a răspuns (pentru Warchild):

Am pe steam : liviu890 sau liviu1306 (am o poza cu o statuie de-a lui Issus care zice "thanks for the support bro")

| Warchild explică (pentru liviu890):

Te-am gasit happy

| Marius_Cristy_1996 a răspuns:

Iti recomand nVIDIA gtx960 4 gb 128 de biti la 10 milioane

| Warchild explică (pentru Marius_Cristy_1996):

Am pus ochi pe ea la media galaxy happy