| AnonimRD a întrebat:

Salut, vreau sa-mi reinstalez windows-ul insa am o mica temere, dupa ce il voi reinstala, ca sa imi functioneze internetul pe calculator (prin cablu) trebuie sa instalez niste drivere sau ceva mai intai? Deoarece driverele de la placa de baza (care are placa de retea integrata) sunt pe un CD, iar eu nu am CD-ROOM.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca driverele de pe CD sunt pentru versiunea de Windows pe care vrei sa-l instalezi, iar kit-ul de instalare a Windows-ului este pe un stick USB, atunci procedezi astfel:
1. Mergi cu stick-ul si CD-ul la un calculator care are ambele unitati functionale.
2. Pe stick faci un folder suplimentar si-l denumesti "CD"
3. In acel folder creat copiezi INTREGUL continut a CD-ului cu drivere
4. Instalezi Windows-ul de pe stick si iei driverele din folder-ul "CD"

Daca CD-ul este pentru alta versiune Windows, atunci descarci driverele potrivite de pe site-ul producatorului, le copiezi pe stick (in folderul "CD"), dupa care procedezi la instalare ca in (4).

| AnonimRD explică (pentru Bula):

Da frate ca am service de calculatoare acasa am 10 calculatoare si inca nu mi-a venit ideea asta multumesc esti genial!

| Bula a răspuns (pentru AnonimRD):

Cu mare placere.
Se mai intampla si cu mine, cu toate ca sunt asemanator cu tine. happy
Se mai intampla ca lucruri relativ banale sa nu-ti pice cu "fisa"...
O idee buna, chiar si simpla, te poate ajuta deseori.

| JicaContra a răspuns:

Intrebarea e ce placa de retea ai?
99% ca o sa iti mearga, dar, totusi, ramane un 1% care nu e suportat de windows, este EXTREM de putin probabil, dar nu imposibil

acum, solutia e sa salvezi driverele deja existente cu un program de gen double driver, insa apoi trebuiesc instalate manual din device manager (nu genereaza un setup.exe) sau sa gasesti driverele de la placa de retea preventiv, si sa le salvezi undeva (astea le gasesti ca program de instalare)

| mudokins78 a răspuns:

Bănuiesc ca ai windowsul de instalare pe un stick? daca da?, Driverul pentru placa de retea(internetul) se instaleaza automat!
Daca nu se intampla treaba asta, eu am facut asa,
Am instalat windows-ul si am conectat telefonul la pc, am facut tetring cu netul de pe telefon si am descarcat google chrome dupa care am intrat pe site-ul driverpack online.gata.
Sau iti descarci dinainte 3DpChip net (undeva la 107mega bite) Si programul il pui pe stick unde e windows dar fara sa il bagi neaparat intr-un folder anume, doar il pui pe stick. dupa instalare rulezi programul si iti da doua optiuni-cablu sau wifi(le poti instala pe amandoua.Are drivere pentru toate natiile de laptop sau pc, nu conteaza.
succes!

| Jackpot2 a răspuns:

Nu trebuie sa îți instalezi un driver special în niciun caz...Bineînțeles că te vei conecta la rețea după instalarea windows-ului! Presupun ca vrei sa instalezi Windows 10!