| alexandrualex145 a întrebat:

Salut, vreau sa trec de la un monitor de 1366x760 la un monitor full HD insa imi este teama ca pc ul nu va mai functiona la fel de bine. in prezent tot ce rulez pe el merge ireprosabil si as vrea sa va intreb daca un astfel de upgrade imi poate afecta performantele componentelor(temperaturi mai mari si fps uri mai putine) si in general experienta de utilizare?
De asemenea as vrea sa va mai intreb daca in cazul in care performantele sunt slabe pe noua rezolutie, jocurile se vor vedea dezastruos pe monitorul full hd la rezolutia veche de 1366x760 unde merge totul perfect.
Dau funda!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea vei observa diferenta de calitate intre imagini, doar eventuala scadere a fps-ului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De la 1366X760 la full HD va scadea dramatic FPS-ul. Ar fi fost o idee sa ne zici si ce sistem ai si ce jocuri joci de obicei...

| alexandrualex145 explică (pentru GabiDumitrescu):

Joc fifa si lol in general, am i3 9100 si rx 550.
daca mi as lua noul monitor si as selecta tot rezolutia veche banuiesc ca as avea acelasi numar de fps-uri, nu?
ideea e ca cel prezent e si destul de mic si daca tot fac upgrade, macar sa iau cu o rezolutie decenta si upgrade la componente ca sa si folosesc rezolutia voi face pe viitor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexandrualex145):

Daca pastrezi rezolutia veche, desigur, dar va trebui sa joci intr-o fereastra sau sa suporti scale-up. Care arata MIZERABIL. i3 9100 si RX 550 sunt destul de slabe, dar avand in vedere de ce jocuri ai mentionat, cred ca o sa mearga ok in full HD.

| GPA a răspuns:

Monitorul fullHD îți va afecta performanța în momentul în care crești rezoluția dincolo de 1366x760, păstrând exact aceeași setare grafică în joc, pe aceleași detalii. Pentru a nu pierde din performanță, fie rămâi pe rezoluția de 1366x760 și dezactivezi opțiunile de stretch to monitor/widescreen (nu se va vedea dezastruos, atât cât ecranul se va adapta la rezoluția respectivă, pixelii se vor păstra la rezoluția de 1366x760, iar spațiile neacoperite de rezoluția setată în joc vor rămâne blank, fie utilizezi rezoluția maximă a monitorului în joc, ceea ce înseamnă să reduci din detaliile texturii pentru a nu pierde performanța. Nu doar monitorul contează în acest caz, ci și placa video, setările de driver, tipul de conexiune video între placă și monitor, o conexiune digitală (HDMI/display port) nu doar că o să îmbunătățească afișajul (tonul culorilor), dar aduce și o lățime de bandă mai mare, deci, ușor de distribuit semnalul video, fără nicio pierdere.
Sunt multe alte avantaje la monitorul acela fullHD, precum timpii de răspuns mai mici, rate de Refresh mai mari, panel mai bun (de preferat TN sau IPS), tehnologiile incorporate (GSYNC/Freesync), customizare în prealabil.

Din punct de vedere al temperaturilor, creșterea este neglijabilă, maxim 2-3°C rulând în Full HD. Creșterea semnificativă a temperaturilor ar apărea în momentul în care ai rula la rezoluție maximă, pe detalii maxime și cu un ENB (shader injector) activat.

Îți spun că nu vei sesiza atât de mult diferențe nici dacă ai activa widescreen în joc pentru 1366x760. Într-adevăr, acest lucru s-ar fi putut sesiza doar la ecran cu rezoluții 4k sau mai mari. La fullHD încă este acceptabil.

| nicu991 a răspuns:

In teorie este posibil sa pierzi 50% din FPS-uri datorita dublarii numarului de pixeli. Dar da, eu sunt de parere ca full HD iti ofera un spatiu mai extins de utilizare indiferent daca te joci sau nu la rezolutia nativa a monitorului. Din cate imi aduc aminte LOL probat de mine pe TV 4K n-a avut FPS drop.

| StalkerSoul a răspuns:

Salut! In primul rand poti sa faci upgrade-ul linistit. nu o sa fie asa mare impactul cum exagereaza "lumea" poti revenii la o rezolutie mai joasa in caz de nevoie. dar nu vor fi probleme!